Öğretmen Diyarı

Eğitim uygulamaları mı ‘dijital şeker’ mi?

Akıllı cep telefonları ve iPad’ler artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Üstelik sadece yetişkinler değil, gençler, çocuklar hatta bebekler bile onlarla haşır neşir. Bugün Apple Store’da eğitim başlığı altında 80 binden fazla uygulama bulunuyor. Aileler bunların çocukları için öğrenme fırsatı sunduğunu düşünüyor ancak ABD’nin önemli akademik dergilerinden Association for Psychological Science’ta yayımlanan ‘Eğitim Uygulamaları: Eğitim Bilimlerinden Dersler’ adlı çalışma, gerçeğin pek de öyle olmadığını ortaya koyuyor.


Temple Üniversitesi’nden Dr. Kathy Hirsh Pasek, Penn Üniversitesi’nden Doç. Dr. Jennifer Zosh ve Delaware Üniversitesi’nden Dr. Roberta Michnick Golinkoff’un hazırladığı rapor, bilimsel kanıtlar rehberliğinde eğitim uygulamalarının gerçekten eğitsel yararlar sunan araçlara nasıl dönüştürülebileceğini araştırıyor. Dr. Kathy Hirsh Pasek, sanal marketlerde beğeniye sunulan birçok mobil uygulamanın şekerli yiyeceklerden farkı olmadığını belirterek, “Eğitsel içeriğe yer verdiğini söyleyen uygulamalar tamamıyla kontrolsüz, hiçbir uygulama yazılımcısı kendi ürününe ‘eğitim’ etiketi koyamaz” diyor. Araştırmacılar uygulama içeriklerini gözden geçirerek, ‘boş kalori’ye sahip uygulamalarla, yüksek kalitedekileri ayırmak için neler yapılabileceğini belirledi. Ancak ekipten Doç. Dr. Jennifer Zosh’un ailelere bir uyarısı var: “Tüm ebeveynler çocuklarına mobil uygulamalar önerirken şunu hatırlamalı, bunlar en iyi eğitim uygulamaları olsa bile, sonuçta sadece bir uygulama, mucize değil.”


İşte rapordan, ailelere bazı öneriler:


- Öğrencilerin dikkatini pasif aktivitelerle çeken uygulamalardan kaçının. Hep aynı şeyi yaptıran uygulamaları rafa kaldırın. Yerine ‘gerçekten zihinsel efor’ gerektirecek olanları yükleyin.


- İçinde cazip birçok ek özelliğin yer aldığı uygulamalarda tüm bunlar dikkat dağıtıcı olabilir. ‘Sürdürülebilir meşguliyeti’ destekleyenleri araştırın.


- Bilgiyi bir vakum gibi çocuklara sunan uygulamalardan uzak durun. Çocukların yeni bilgilerle, bilinenler arasında‘ anlamlı bağlantılar’ kurmasına izin veren uygulamalara göz atın.


- Sosyal etkileşime imkân sağlayan, tartışma, yarışma ve diyalog gibi çocuk gelişiminde önemli aktivitelere izin veren uygulamalara da yer ayırın.


- Çocuğa ‘ne’ bilmesi gerektiğini değil, bir rehber olarak onların anlayabileceği terimlerle yeni bilgi dünyalarını keşfetmesine olanak tanıyan uygulamaları tercih edin.


 


 

Önder ÖNDEŞ

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim