Öğretmen Diyarı

Eğitim Teknolojilerini Kullanmada Daha Zeki Hale Geliyor muyuz?

“Robotlar öğretmenlerin yerini alacak mı?” Bu, eğitim teknolojileri alanının önde gelen isimlerinden Scott McLeod tarafından, yılın ilk aylarında düzenlenen uluslararası bir konferansta sorulan provakatif bir soruydu.

O, makinelerin bunu yapabilmek için yeterince zeki olduğunu anlatan örnekleri art arda sıraladıkça masamda bulunan katılımcılar arasında artan rahatsızlığı hatırlıyorum. Hepimiz, konu otomatik hale getirilmiş görevlerin ve çalışmaların yerine getirilmesi olduğunda bilgisayarların en iyisini yapabileceği konusunda hemfikirdik. Peki ya bilgisayarlar orijinal sanat çalışmaları üretebilir miydi? Tutarlı denemeler? İnsanlarla duygusal bağlantılar kurmak?

İşe Yaramayan Şey

Bu arada Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın yakınlarda yayınlanan uluslararası raporuna göre, mevcut eğitim teknolojileri arzulanan öğretim sonuçlarını üretmede başarısız oldu. Öğrenciler, Bilgisayarlar ve Öğrenme, Bağlantıyı Sağlamak (çalışması) sınıf teknolojisine yapılan yatırımların “öğrencilerin okuma, matematik ve fen başarılarında kaydadeğer gelişmeler sağlamadığı” sonucunu gösteriyor. Dahası çalışma, teknolojinin “becerilerin avantajlı ve dezavantajlı öğrenciler arasında bölünmesine köprü olmada” küçük bir parça olsa da etkisi olduğunu gösterdi.

Ve sonra çok spekülatif bir başlık da vardı: “Okulda çok sık bilgisayar kullanan çocuklar akranlarına göre daha kötü.” Eğer makineler hiç olmadıkları kadar zekiyse bunun öğrenmeye olan sonuçlarına dair kaldıraç etkisini niye göremiyoruz?

Yazar ve küresel eğitim uzmanı Yong Zhao, Asla Bir İnsanı Bir Makinenin İşini Yapmaya Göndermeyin: Eğitim Teknolojilerinde En Çok Yapılan Beş Hatanın Düzeltilmesi adlı kitabında konunun çözümü için bazı önermelerde bulunuyor. Zhao, “döngüsel unutkanlık”tan mustarip olduğumuzu, çünkü önceki çabaların öğrenme için teknolojiye entegre edilmesinin unutulduğunu söylüyor. Araçlar sürekli değişiyor –film şeritlerinden kablolu televizyona ve internet araçlarına- fakat, -eğer yeni araçları eski görevlere eklersek- sonuçlar, en iyi durumda bile yavan kalıyor.

Zhao’nın argümanlarını oluşturan sorunlardan biri de, öğretmenler ve araçlar arasındaki ilişkiyi tanımlarken yeterince fazla düşünmememiz. Washington Post’ta yakınlarda yayımlanan Eğitim Teknolojilerindeki Beş Büyük Hata ve Onları Nasıl Tamir Edebiliriz? başlıklı yazısında teknolojinin öğretmenin yerine geçeceğini düşünmenin neden bir hata olduğunu açıklıyor:

“Öğretmenlerin, teknolojiyi eğitime ilginin artması için basit bir öğretim oracı olarak kontrol etmeleri gerekmez. Bunun yerine bazı öğretim sorumluluklarını teknolojiye bırakmalılar ve enerjilerini teknolojinin yapamadağı şeyleri yapmaya harcamalı. Buna, öğretmenler ve teknoloji arasındaki ilişkinin bir ortaklık olarak yeniden kavramsallaştırılması deniyor.”

OECD raporu şu öneride bulunuyor: “Eğer öğrencilerin, bir akıllı telefondan daha akıllı hale gelmesini istiyorsak onların eğitiminde kullandığımız pedagojik yöntemler hakkında daha fazla düşünmemiz gerekiyor.”

Deneyimleyerek öğrenme, proje tabanlı öğrenme (PTÖ) ve diğer sorgulayıcı yaklaşımlar OECD’ye göre öğrencileri aktif katılımcı rolüne sokan stratejiler arasında. Benzeri bir şekilde Zhao da öğrencilere teknolojiyi, bilginin tüketilmesi ya da ezberci görevlerin yerine getirilmesinde kullanmak yerine “yaratıcı ve otantik ürünler için bir araç” olarak kullanmaları önerisinde bulunuyor. Teknoloji araçları, simülasyondan sosyal medyaya ya da ciddi oyunlara kadar geniş çeşitliliğe sahip yapısal stratejileri destekliyor. Bu araçların kullanılmasıyla hem öğretmenin hem de öğrenmenin -gerçek zamanlı geliştirici değerlendirmelerin yapılması, işbirliğinin teşviki ve dijital vatandaşlık, kişisel öğrenme ve öğrenci yaratıcılığının sağlanması konularında- değeri artıyor.

O halde, sınıfınızda nasıl eğitim teknolojilerinden daha akıllı düşünebilirsiniz? İşte size yardımcı olabilecek birkaç kaynak:

SAMR Modelini Düşünün: Dr. Rueben Puentedura, öğretmenlere kullandıkları teknolojiyi değerlendirmede yardımcı olacak SAMR modelini geliştirdi. S (Substitude-Yerine Koyma, A (Augment-Artırma), M (Modify-Değişiklik Yaparak Uygulama) ve R (Redefine-Yeniden Tanımlama) kelimelerinden oluşan model hakkındaki videoyu buradan izleyebilirsiniz. (Video İngilizcedir.)

PTÖ için Araçlar: Proje tabanlı öğrenmede bir dizi teknolojik aracı farklı zamanlarda bir yapımında ve farklı amaçlarla kaldıraç gibi kullanabilirsiniz. Bu dokümanda bazı örnekler yer alıyor. Katılımcılar PTÖ deneyimleri hakkında derin öğrenmeden bir etkinliğin final yansımalarına kadar kullanımı hakkında önerilerde bulundu. Siz de daha akıllı bir şekilde öğretmenize yardımcı olacak araçlar için yeni fikirleri toplayabilir ya da kendilerinizinkini de ekleyebilirsiniz.

Kaynak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim