Öğretmen Diyarı

Eğitim tamam da, ya öğretim?
 Bu her iki kavram öğretmenler tarafından eğitim fakültelerinde detaylı öğrenilen kavramlardır. Fakat bilmek yetmiyor,uygulama noktasında öğretmenler kanımca sınıfta kalıyor. Okul yönetimlerinin ve öğretmenlerin,öğrencilerden istedikleri sadece sınavlarda başarılı olmaları. Burada saf çıkarcı bir durum sözkonusu. Bir ego savaşı gözlemlemekteyim. Bana iyi müdür desinler, iyi öğretmen desinler.. Burada olan çocuklarımıza oluyor. Neslin eğitimli olması hepimizin ortak paydası fakat öğretim alamayan bir nesil yetişmekte.

En başta,çocuklarımız o kadar çetin bir sınav savaşı veriyorlar ki,yarışta geride kalan çocuk özgüven kaybı ve depresyon yaşamakta. Sınavı hayatın o kadar merkezine koymuşuz ki çocuklarımızı bu yaşta depresyona itebiliyoruz. Ahlaki değerler de ise malesef çağın da etkisiyle çok iç açıcı bir durumda değiliz. Saygı hiçbir zaman gündemimizde olmuyor. Peki ya sosyallik ne durumda?

Oyun ve Fiziki etkinlik dersini,matematik dersi olarak,müzik dersini Türkçe dersi eksikliklerini giderme olarak gördüğümüz sürece çocuğun sosyalleşmesi ve yeteneklerinin ortaya çıkmasını beklemek hayal olur. Her dersin kazanımı ve kazandırdıkları farklıdır ve kıymetlidir.

Çocuklarımıza bilgi ve donanım olarak elimizden geleni yapalım fakat; Öğretim noktasındaki eksikliklerimizin farkına varalım. Öğrencilerimizle birlikte koşalım, flüt çalalım, satranç oynayalım ve bir çok hayati davranışı yaparak yaşayarak öğrenmelerini sağlayalım.

Saygıyı, sevgiyi, merhaba diyebilmeyi bilen bir nesil yetiştirelim.
Sağlıcakla

Gökhan Karabörk 

ÖĞRETMEN DİYARI ÖZEL HABERİDİR

Aktif link belirtmeden ve izinsiz haberi kullanan siteler hakkında gerekli yasal işlem takibi yapılacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim