Öğretmen Diyarı

Eğitim Saç Ayaktır

Eğitim nedir sorusuna verilebilecek onlarca yüzlerce cevap bulabilirsiniz, herkes kendisi yorumlar ve aslında hepsi 3 temel noktaya dayanır. Bu temel noktalar aile, öğretmen ve öğrencidir.Bu temel noktalardan birindeki sorun saç ayağın bir ayağı olmadığındaki gibi düşecektir.

   Eğitim saç ayak gibidir diyoruz ve illaki hepsinde eşit oranda mı olmalı yoksa zayıf ayakta sorun çıkarsa diğer ikisi bu sorunu telafi edebilirmi?İşte bizde burada bu 3 temel ayağın ne kadar sağlam olursa o kadar kaliteli eğitim olacağından bahsedeceğiz.Bir saç ayak tamamen iyi yada kötü olmak yerine az da olsa olmalı noktası çok ince bir çizgidir bu yüzden olabildiğince olumlu ve pozitif düşünmemiz gerektiğini belirteyim.

     Eğitimin 3 saç ayağının sağlam olması için gerekli sebepleri ayrı ayrı ele alalım.

1-) Öğrenci : Sonuçta temel amaç öğrencinin eğitimi olacağı için bu ayak olmazsa olmazımız olacaktır çünkü öğretmen ve aile bu öğrenci amacı ile vardır. Öğrenci en iyi eğitim alması için hem aile içi, yakın çevre hem de okul, öğretmen ve okul arkadaşları etkili olmaktadır.Bu yüzden öğrenciyi burada etkileyen sadece öğretmen ve aile değil yakın yada uzak çevre de olacaktır.Bir çocuğu yakın arkadaşı etkileyeceği gibi televizyondaki sinema oyuncusu bile etkileyebilmektedir.

    Öğrenci eğitim sürecini en kaliteli şekilde geçirmek için elinden geleni ortaya koymalı, planlı, programlı ve açık olarak ne yaptığını bilmelidir.İyi sağlam bir eğitim çok aşırı çalışmaktan ziyade planlı ve yeterince çalışmaktan geçmektedir.

2-) Aile : Aile hem öğretmen hem öğrenci arasındaki köprü ve temel olduğu için aileye büyük görev düşmektedir. Bu görev okuldan ziyade daha çok evdeki eğitim öğretim ortamını sağlamakla yükümlülüktür. Aile sadece kitap defter alarak değil çocuğun okuldan eve geldiğinde başarısını takdir eden, sorunu olduğunda sorunlarını konuşan ve fikir sunan yapıda olmalıdır. Eğitim öğretimde okuldan eve gelen öğrencilerimizin ailesi ve ev yakınındaki çevresi çocuğun okul çevresini daha çok etkilemektedir. Bu sebeple aileler çocuklarının dış ortamdaki zararlı etkenleri engellemeli çocuklarını olumlu davranışlara teşvik etmelidir.

3-) Öğretmen : İlkokuldan lise hayatına kadar aileden sonra en önemli örnek olan öğretmenleri aileler ve çevredekiler eğitimciden çok öğretici olarak görmektedir. Ama gerçekte olan öğretmenler hem konuları öğretmek, soru çözmek gibi öğretim üzerinde davranışları yapmakta hem de çocuklarımızın iyi bir birey olması için örnek teşkil edecek şekilde kendisi örnek olmakta ve bunu belirtmektedir.

    Eğitimi 3 adet temel kişilerini ve görevlerini açıkladık ve dikkat ettiyseniz çocuklarımızın derslerinden daha çok iyi bireyler yetişmesi için öğretimden çok eğitimin önemli olduğu vurgusunu söylemek istedik. Eğitim öğretim bu saç ayak üzerinde ne kadar sağlam bireyler yetiştirirse hem aile, hem birey hem de toplum olarak daha mutlu ve yaşanabilir bir çevre olgusuna ulaşacağız.

- See more at: http://egitimdokuman.com/egitim-sac-ayaktir#sthash.ksq6Qp9P.dpuf

Anahtar Kelimeler:
eğitim saç ayaktır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim