Öğretmen Diyarı

EĞİTİM ÖĞRETİMİN İLK HAFTASINDA EBEVEYNLER NELERE DİKKAT ETMELİ?
 Yazar: Uzman Klinik Psikolog Yekta KORKMAZ
Çocuklarda genellikle tatil sonrası bir gevşeme olması çok doğal bir durum. Çocuğunuz okulun başladığı ilk hafta okul sorumlulukları konusunda biraz tembel davranabilir. Bu konuda çocuğunuza anlayışlı olmalı, sabırlı davranmalı ve biraz zaman vermelisiniz.
Öğretmenine Teslim Edip Okuldan Ayrılın
Tatil sonrası okulun ilk günlerinde çok küçük yaş grubundaki çocuklar okula alışmada zorluk çekebilirler. Anne-babalarının çocuklarıyla birlikte okula gidip sınıfta veya salonda bulunmaları, onların okula alışmasını güçleştiren bir faktördür. Bu yüzden ebeveynlerin önceden çocuklarıyla konuşarak okula gitmelerinin önemini uygun bir dille anlatmaları gerekir.

Çocuğu öğretmenine teslim ettikten sonra okuldan hızlı bir şekilde beklemeden ayrılmak uyum sürecini kolaylaştıracaktır. Daha sonra gerekirse öğretmeniyle iletişime geçerek çocuğun duygu durumuyla ilgili bilgi alınabilir.

Çocuğunuzu arkadaşlarıyla veya kardeşleriyle okula uyumu ve performansı açısından kıyaslamayın ve onları örnek göstermeyin. Ders çalışmaları dışında oyun oynamalarına ve hobilerini yapmalarına da fırsat vermelisiniz.
Kararlı İfadelerle İkna Edin
Çocuğunuz sabah okula gelmeniz konusunda ısrar ediyorsa, ona herkesin bir görevi olduğunu, onun görevinin ise okula gitmek olduğunu belirtebilirsiniz. Kullanacağınız ifadelerin kısa, net ve kesin olması önem taşır. Ayrıca sözlerinizin, davranışlarınızın tutarlı ve kararlı olması da o denli önemlidir.

Hayatına Eğlenceli Aktiviteler Ekleyin
Sonuçta onun bir ‘çocuk’ olduğunu, oyuna ve eğlenceye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle çocuğunuzun ders çalışmak dışında oyun oynamasına da fırsat verin. Onu özellikle dışarıda arkadaşlarıyla oynaması için motive edin.

Ergenlik Dönemindeki Çocuğa Dikkat!
Özellikle sınava hazırlanan çocukların ara tatil dönemi daha sıkıntılı geçer. Sınav dönemi yaklaştıkça daha gergin ve stresli olurlar. Anne babalar özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarla iletişim kurmakta çok zorluk çekerler, paylaşımlarının azalmasından yakınırlar. Çocuklar ise ebeveynlerinin sürekli onları ders çalışma yönünde sıkmalarından şikayet ederler.
Onunla İşbirliği Yapın
Ergenlik dönemi başlı başına çok sancılı bir dönemdir. Bu dönemde çocukla iletişim kurarken suçlayıcı veya öğüt verici tarzda konuşmak aradaki iletişim problemini daha çok arttırır. Çocukla işbirliği yapılmalı, onun tarafından bakmaya çalışılmalı, yapıcı olarak çocuğun motive olması sağlanmalıdır.

Çocuğu duygusal olarak çıkmaza sokacak söylem ve yaptırımlardan kaçınılmalı, çocuğa koşulsuz sevgi verilmelidir. Zira her başarı hikâyesinin arkasında iyi iletişime sahip olan bir aile olduğu görülmektedir. Tatil dönemleri, çocukla iletişimi arttırmak için iyi bir fırsat olabilir. Bu zamanlarda fırsat buldukça ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte herkesin seveceği etkinlikler yapmaları hem çocuğu mutlu eder hem de ailecek güzel zaman geçirmeyi sağlar.

Kısa Bağlantı : http://clss.link/1SyxpN6

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim