Öğretmen Diyarı

EĞİTİM BULMACASI

Abdulkadir Nur GÖRDÜK
 8.sınıfı bitirip SBS sınavlarına katılarak kendine okul bulmaya çalışan öğrencilerin heyecanı ve tedirginliklerini anlatmaya gerek yok sanırım. İyi puan alanlar okullar arasında tercih yapmaya çalışırken, kötü puan alanlar kendilerini alacak okulun kalmadığını görerek bir kez daha hayal kırıklıklarına uğradılar. Aldığı puanın gereği olarak evinden, yaşadığı ilçeden veya ilden uzaktaki sözüm ona Anadolu Liselerine kayıt yaptırmak zorunda kalan öğrencilerin neden bu işkenceye maruz tutulduklarını anlamak kolay olmasa gerek. Bütün liseler Anadolu adını aldı, bazıları İmam-Hatip, bazıları Meslek .

İsmi değişenlerin müfredatına uygun kadro ve yetenekte öğretmen atamaları oldu mu bilmiyorum. Çünkü benim vazifem değil.

Bunların adının başına Anadolu denildi, SBS puanıyla alıyorlar, sözüm yok.

Peki puanla almayan var mı ?

Düz lise olarak yok.

Neden?

Çünkü, düz lise kalmadı.

Ne zararı vardı?

Kimse cevabını bilmiyor.

İmam Hatip lisesine kayıt durumunu öğrenmek istiyorum. Görüşlerine başvurduğum imam hatip lisesi yöneticileri, Anadolu olmayan Düz İmam Hatiplerin müdürleri, kendi aralarında karar alıp, diploma notuna göre çoktan aza doğru öğrenci alacaklarını ifade ettiler. Yani, çocuğumu evime yakın olan mesela İstasyondaki İmam-Hatibin düz kısmına kaydedemiyorum. Diploma puanına göre belki de şehrin öbür ucundaki okul gelecek.

Sen tercih yapacaksın, senin aklın seçmeye yetmeyebilir. Sana göre en uygun okulu sistem seçecek ve itiraz edemeyeceksin.

Gidiş, geliş, masraf, israf, zahmet, emek, intibak vs ne olacak, bilinmez. Yasal bir durum mu bu?

Olmadığını tahmin ediyorum, yargıya başvurmadığım için bilmiyorum.

Ancak, birkaç müdür bir araya gelip toplantı sonucu aldıkları ve çocuklarımızın öğrenim haklarıyla ilgili kararı, kati sonuç olarak uygulayamazlar diye zannediyorum. Çünkü, İnsanların temel haklarını anayasa ve yasalar temin eder, onun güvencesi altındadır diye biliyorum.

Diploma notu düşükse kendi evine yakın düz İmam-Hatibe kayıt yaptıramayacak mı? Evet, yaptıramayacak. 10 tane tercih içinde önüne gelene kayıt yapabilecek. Artık ilçemi olur yoksa başka bir semt mi olur bilinmez.

Bizzat bu konuya benim şahitliğim var.

Yani sözü kısa bağlayayım. Puanım iyi değil, Diploma notum düşük, özel okula gidemiyorum, normal okulda bile ailemin maddi gücü servis-yemek vs nedenlerle beni okutmaya yetmiyor.

Evime yakın olan ve yürüyerek gidip geleceğim bir okul gösterin, ona gideyim diyorsunuz, Olmaz diyorlar. Büyükler böyle irade beyan etmiş, sen öyle davranacaksın.Peki, hani Eğitim ve Öğretime verilen önem, hani okuma hakkı.!!

Bu soruya cevap alamıyorum.

Milli Eğitimin müdürlük ve bakanlık düzeyindeki yetkilileri bunun cevabını biliyorlar mı acaba, emin değilim ama ben ve benim gibi bir çok vatandaş bu belirsizlikler içerisinde kıvranıyor..

Hafta içinde bir çok yerde elinde çantası veya valiziyle adres soran ve öğretmen olduklarını anladığım bir çok kişiye rastladım, Milli Eğitim Müdürlüğünü soran bazılarına adres tarif ettim, bazılarına Öğretmen evini.

Bu insanlar bizim çocuklarımıza eğitim vermeye gelmişler sanırım. Bu dönemde Diyarbakır’a atanan ne kadar öğretmen var bilmiyorum ancak mademki Diyarbakır’ lı olmakla, misafirperver olmakla, hatırşinas olmakla, turizm ve tanıtıma en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde bize hizmet etmeye gelen bu kalabalık eğitim ordusuna, şehre ilk gelişlerinde havaalanı ve terminalde “Hoş geldiniz” afişleri asarak, onları şehrin merkezindeki bu iş için kurulmuş Turizm bürosuna taşıyabilmeliydik. Bu durum Milli Eğitimin Web sitesinde, bir iki hafta önceden duyuru halinde ilan edip, gelecek öğretmenlerin bilgisine sunulabilirdi.

Bu hizmeti vermek için bir iki yerde açılacak büro ve birkaç araçla halledilebilinirdi. Koskoca Diyarbakır ili için bu sayılanların temini, organizesi ve uygulaması hiç de imkânsız değildi.

Hem öğretmenler, hem aileleri ve hem de bizi tanımaya çalışan ziyaretçiler tarafından beğeniyle karşılanırdı. Başka illerdeki yöneticiler, bu tür jestleri kendilerini ve memleketlerini tanıtma adına her zaman yapıyorlar diye düşünüyorum. Eğer kendimizi, memleketimizi, kültürümüzü tanıtmaya ihtiyacımız varsa görevimizin gereği olmasa da bu tür organizasyonları düşünüp icra etmeyi adet edinmek zorundayız.

Her şey Diyarbakır’ ımızı her açıdan daha iyi yerlere taşımaksa ve bunda samimi isek, bu tür üretken fikirleri bulmak ve uygulamak zorundayız.

Umarım mesaj ilgili yerlere gider.

 

diyarbakirhaber.com.tr

Anahtar Kelimeler:
eğitim bulmacası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol