Öğretmen Diyarı

Efsane Boksör Muhammed Ali Sınıfta Öğrencilerinize Nasıl İlham Verebilir?
 

Boks hayranı birisi eğitim dünyasını bu büyüleyici sporla kolayca karşılaştırabilir. Eğitimciler, rolleri ne olursa olsun ring kenarında durur, eğitimin ringin ortasında yarattığı dönüşüme odaklanırlar. Bu dönüşüm sürekli bir hareket halindedir, hareket girişimleri birbirleriyle rekabet halindedir. Bunların arasında insanın yolunu bulması zor olabilir. Ancak bir fark yaratmak isteyen eğitimciler, ringteki mücadele hiç bitmemesine rağmen rağmen asla havlu atmazlar.
Öğretmenler ve öğrenciler her gün ringe serilirler. Öğretmenler ringte rakipleriyle birbirlerine sarılıp kaldıklarında ve dövüş durduğunda devam etmenin yolunu bulabilecek özgür öğrenciler yetiştirmeye çalışır. Bir öğrenci nakavt olduğunda tutkulu bir öğretmen, öğrencisinin nakavt sayımında sekize gelmeden ayağa kalkmasını sağlamaya çalışır. En önemlisi, etkili öğretmenler, öğrencilerin kendi tecrübelerini hayata geçirebilecekleri fırsatları yaratmaya çalışır.

Tüm zamanların en iyisi Muhammed Ali’nin bana bir eğitimci olarak ilham veren beş sözü:

1. “Riske girecek cesareti olmayan insan hayatta hiçbir şeyi başaramaz.”

Başarı her zaman sene sonu sınavları kapsamında değerlendirildiği sürece öğrencilerin akademik riskleri rahat rahat göze alamayacağı açıktır. Riske girmeyi değerli gören bir çevrenin anahtarı, problemler ve çözüm yollarıyla boğuşabilme fırsatlarının sunulabilmesinde yatar. Öğrencilerinizi soru sormaya ve hataları öğrenme sürecinin doğal bir parçası olarak görmeye davet edin.2. “Ben en iyisiyim, bunu gözlerimle görmeden önce de söylüyordum.”

Sosyal-duygusal öğrenme, her gün onlarla çalışan öğretmenler için olduğu kadar öğrenciler için de faydalıdır. Destekleyici ve olumlu bir ortamın yaratılması çok önemlidir ve bu ortam bilinçli yapılar ve stratejiler yoluyla sağlanmalıdır.

3. “Hayal gücü olmayan bir insanın kanatları da yoktur.”

Öğretmenler, öğrencilerinin yeni fikirler keşfedebilecekleri fırsatları onlara nasıl sunabilirler? Öğretmenlerin hayal gücüne dayalı düşünceyi besleme için yeterli zamanı var mı? Ufak atölyeler öğrencilerin bir şey yaratması ve yeni fikirlere ulaşması fırsatlar sunar. Burada en önemli nokta, mutlaka yeni bir içeriğin oluşturulması değil, “bağlamı, içeriğin anlamı olacak şekilde dönüştürmek” olmalıdır.4. “Verecek iyi bir cevabınız yoksa sükût altındır.”

Hepsi bir soruya karşılık vermeye çalışırken ya da bir tartışma sırasında bir öğrencinin en son uyacağı kuraldır bu. Öğrenci odaklı ortamlarda öğrencilerin derse katılması ve öğrenme sürecinin bir parçası olarak tartışmaları yönlendirmesi istenir. Tepki vermek ve tepki göstemek arasındaki farkları öğrencilere örnekleyerek anlatarak onları başarıya yönlendirin.5. “Günleri saymayın, sayılmaya değer günler yaşayın.”

Öğrencilerin “neden” sorusunun cevabına ihtiyacı vardır. Kişiselleştirilmiş öğrenme stratejileri öğrencilerin anlayışlarını kendi ihtiyaç ve fikirlerine uyacak şekilde inşa etmelerini sağlar. Öğrencilere, öğrendikleri şeyleri kişiselleştirme fırsatı verilirse, sınıf içinde daha başarılı olmalarını sağlayacak beceriler edinmiş olurlar.

Haydi eğitim şampiyonları, devam!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim