Öğretmen Diyarı

Ebeveynlerin ve Öğretmenlerin Ergenlerle İlgili Bilmesi Gereken 7 Şey

Rachael Kessler, ergenlerle çalışarak ve konuşarak oldukça fazla zaman geçirdi. Kessler, kendi deyimiyle yaşamdaki “geçişlerle” baş etme konusuna özel ilgi duyuyor. Bunlardan bazıları, liseyi bitirmek, bir işe başlamak ya da üniversiteye başlamak, üniversiteyi bitirmek, kendi başına yaşamaya başlamak ve ağır hastalık, ölüm ya da boşanma gibi aile travmalarının etkileri ile başa çıkmak gibi büyük şeyler.
Kessler, ergenlik dönemindeki geçişlerin hem ergenlerin hem de ailelerin hayatlarındaki önemli anlar olduğunu söylüyor. Peki bu anlar nasıl ele alınıyor?
Ergenler Ne Düşünüyor?
Genel olarak Kessler, ergenlerin hakkının tam olarak verilmediğini düşünüyor. Ergenlerin hayatlarındaki geçişler, kendilerine aşağıdaki gibi önemli sorular sormaya başladıkları anlar:
Hayatımın nasıl bir anlamı ve amacı olabilir?
Dünyanın istediği ve ihtiyaç duyduğu hangi yeteneklere sahibim?
Kendimi en derinden neye ve kime bağlı hissediyorum?
Korkularımın ve şüphelerimin üstesinden nasıl gelebilirim?
İçimdeki ruhu ne ya da kim uyandırıyor ve ona dokunuyor?
Ergenlerle birlikte yaşayanlarınız, Kessler’in acaba gerçekten bu gezegenden gelen ergenlerle mi çalışıp çalışmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Evet, gerçekten onlarla çalıştı ve şunu buldu: Ergenler konuşmalarında, bu soruların pek çoğunu ve uyandırdıkları derin duyguları keşfetmekten ve ifade etmekten yoksunlar maalesef.
Pek çok ergen, medya ve video odaklı gösteriş, kişilik, eğlence ve tüketim kültürüne kendini kaptırmış durumda. Bunu yapmamaları da çok zor zaten. Reklamcılar ergenlerin (ve ebeveynlerinin) düşüncelerini yönetmeyi sağlayacak görüntüleri onların önlerine koymak için milyonlarca dolar para harcıyorlar. Hedefleri onlara önce şu tür soruları sordurmak: “Ne istiyorum? ” ve istemiyorum, “Nereye doğru gidiyorum?” ya da hatta “Ailem, akranlarım ya da içinde yaşadığım toplum nereye gidiyor?”
Ergenlik çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi. Kessler’a göre bu geçiş dönemi popüler kültürün ergenlere, ebeveynlere ve eğitimcilere dayattığı gibi sürekli “gösterilerle” dolu ve yüksek enerjili etkinliklerle geçirilmek zorunda değil. Bu, “çocukluk” kaygılarından uzak ve yetişkinliğe geçişi sağlayan “daha derin” sorularla dolu bir süreç de olabilir.
Ebeveynler ve Eğitimciler Neler Yapabilir?
Aileler ve eğitimciler ergenlerin ruhlarında yaşadıkları sorunları anlamakta zorluklar yaşasa da, bu genç insanların kalplerinde ve zihinlerinde olup bitenlerin farkına varmaları önemli bir fark yaratacaktır. İşte Kessler’ın önerileri:
1. Pozitif Aidiyet
Kamplar, gençlik grupları, çeşitli dinlence ya da eğlence programları ergenlerin zengin ve derin bağlar kurmalarına, daha derin soruların cevaplarını bulmalarına yardımcı olabilir. Buralarda, yaşamlarındaki bu önemli geçiş döneminde oluşan soruları hakkında konuşabilecekleri akranlarının yanı sıra duyarlı yetişkinlerle de bir araya gelebilirler.
2. Sessizlik ve Yalnızlık
Bazı ergenler için bu, günlük hayatın baskılarına bir ara verebilmelerinin önemli bir yoludur.
3. Hayat Hakkında Düşünmek
Hayat ve gelecekleri hakkında sordukları soruları ele almanın en iyi yolu konuya duygusal olarak yaklaşmaktır, bilgi yoluyla değil. Sizinle konuşmalarına ek olarak, konuşabileceğiniz bir büyük kardeş, bir aile büyüğü ya da bir eğitimci olup olmadığına da bakın. Eğitimciler bu sorular üzerine yazı projeleri geliştirebilirler. Ergenlerin akranlarıyla paylaşımlar yapmaları sağlanabilir.
4. Neşe ve Oyun
Ergenler eğlenmeye ihtiyaç duyarlar. Hep hatırlayacakları ve ertesi gün hakkında konuşmaktan zevk alacakları türde eğlenceler yaşamak isterler.
5. Yaratıcılık
“Pratik” ya da “kariyer odaklı” görünmese bile yaratıcı keşfi teşvik edin. Yaratıcılık ruhu geliştirir.
6. Potansiyele Odaklanmak
Ergenlerin potansiyellerine odaklanmalarını teşvik edin, sınırlarına değil. Onlara, tarihteki ya da çeşitli alanlardaki gelen ilham veren insanlardan bahsedin.
7. Geçiş Dönemine Onları Hazırlayın
Onları bu geçiş dönemine hazırlamak için onlarla konuşun. Bunun ne kadar anlamlı bir dönem olduğuna, yeni beklentilerin onları nasıl etkilediğine ve başkalarının onlara nasıl davrandığına odaklanın.
Bu yazı Beşsekiz Ortaokulları tarafından desteklenmektedir.
 
 
 
Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/7-things-parents-and-teachers-should-know-about-teens-maurice-elias

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol