Öğretmen Diyarı

Ebeveynlerin Ödevlere Yardım Etmesi Çocuğun Başarısını Düşürüyor!
 

​Gelişim Psikolojisi alanındaki en saygın bilimsel dergilerden biri olan Developmental Psychology’de yayımlanan bir araştırmaya göre, ebeveynlerin çocukların ödevlerine yardım etmesi, çocukların başarısının düşmesine yol açıyor.
Finlandiya’da yaşayan 2 bin çocuk ve ebeveyni üzerinde yapılan araştırmaya göre, çocukların ev ödevlerini tek başına yapamayacağını düşünen ebeveynler, ödevlerin farklı aşamalarında çocuklara yardım ediyor.

Çocukların ev ödevlerine doğrudan yardım eden ebeveynler, çocukların okul başarısının düşmesine ya da yavaş ilerlemesine yol açıyor. Sorumluluk Alan Çocuklar Daha Başarılı Oluyor Araştırma kapsamında, okul başarısı yüksek olan ve tek başına kendi ödevlerini yapabileceği düşünülen çocukların oku başarısı ileriki dönemlerde artıyor. Ödevini tek başına yapamayacağı düşünülen çocukların okul başarısı ise, diğer çocuklara oranla daha yavaş ilerliyor. Çocukların kendi sorumluluklarını üstlenmesi ve ödevlerini kendi başlarına yapmaları, okul hayatlarında daha başarılı olmalarını sağlıyor. Ebeveynlerin, çocukların başarısız olacağını düşünerek, ev ödevlerine gereğinden fazla müdahalede bulunmaları, çocukların hem özgüvenlerini yitirmelerine hem de başarısız olmalarına yol açabiliyor. Bu nedenle uzmanlar, çocuklara ev ödevlerinde yalnızca yol gösterilmesi gerektiğini ve çocuklara doğrudan yardım edilmemesinin önemli olduğunun altını çiziyor.
Kaynak: See more at: http://www.zamanecocuk.com/aile/haber/ebeveynlerin-odevlere-yardim-etmesi-cocugun-basari/1843/#sthash.UhZ97YEP.dpuf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim