Öğretmen Diyarı

Ebeveynlerin Farkına Bile Varmadan Çocuklarına Zarar Vermelerinin 7 Yolu

1Küçük yalanlar

pinokyo

Çocuklar yalan dedektörleri gibidirler. Eğer dürüst olmak konusunda isteksiz olursak, onlara asla dürüstlüğün ve doğruluğun değerini öğretemeyiz. Küçük yalanların bile çocuklarımızın üzerinde etkisi var. Mesela bir çocuk menüsü ya da müze giriş bileti alırken biraz indirim alabilmek için oğlunuzun ya da kızınızın önünde yaşı hakkında yalan söylemek gibi. Tasarruf ettiğiniz birkaç lira, çocuğunuza “seçici dürüstlük” hakkında öğrettiğiniz negatif derslerle uzun vadede size çok daha pahalıya patlayacaktır.

2Duygusal sabotaj

mother-emotions

Çocuklarımız söz dinlemediklerinde ya da dikkatsiz olduklarında kontrolden çıkmamız çok kolay. Bazen çocuklarımızdan bir tepki almak için kendi duygularımızı bile kullanırız. Oysa bu çok tehlikelidir, çünkü çocuklarımıza gösterdiğimiz duygusal tepkilerimizi kontrol edemezsek, duygularımızın kontrolünün onlarda olduğunu öğretmiş oluruz (duygularımızın kontrolünün bizde olduğunu öğretmek yerine).

3Kıyaslama tuzağı

compare-kids

Çocuklarımızı teşvik etme ya da düzeltme girişimimizde, başka bir çocuk örneğini (genellikle kardeşi) gösteririz bazen. Her ne kadar bu, duruma farklı bir bakış açısı getirmenin genellikle zararsız bir yolu gibi görülse de çocukların çoğu kıyaslamayı hoş karşılamaz (dürüst olalım, bundan nefret ederler). Bu, onlara bilinçaltında olabileceklerinin en iyisini olmayı değil, bunun yerine akranlarından ve kardeşlerinden “daha iyi görünmenin” bir yolunu bulmayı öğretir.

4Suçluluk hediyeleri

gift

Kültürümüzde çocuklarımızın sevgisini hediyelerle kazanma gibi kötü bir alışkanlık geliştirdik. Bir hata yaptığımızda ya da geç saate kadar çalışmamız gerektiğinde bunun bedelini parayla ödemeye daha meyilli oluyoruz. Bu döngü, çocuklarımıza materyalist olmayı ve sevgiyi para ile manipüle edilebilen bir hesap-kitap ilişkisi olarak görmeyi öğretir. Hepimiz gerçek sevginin bundan çok değerli bir şey olduğunu biliyoruz (öyle değil mi?).

5Onun mutluluğunu evliliğinizin önüne koymak

child

Pek çok çift, çocukları arkalarından çok ağladığı için romantik bir gece geçirmek için dışarı bile çıkmaz. Çocukları sakinleştirmek için ya da başkalarına bırakmak istemedikleri için birbirleriyle olan ilişkilerine emek vermeyi bırakırlar. Ama ironik olan, boşanma aileyi ikiye böldüğünde bu çocuklar zaten yine ağlarlar. Çocuklarınıza verebileceğiniz en iyi hediyelerden birisi ebeveynlerinin sevgi ve bağlılık dolu bir evliliklerinin olduğunu görmelerinden gelen güvenlik hissidir.

6Dijital çocuk bakıcıları

gameboy

Ben bu maddeden dolayı fazlasıyla suçluyum. Teknoloji odaklı dünyamızda bazı işlerimizi halletmenin en kolay yolu, çocukları ekranın önüne atıvermek. Küçük dozlar halinde yapıldığında sorun yok, ama en “kutsal” görevimizi TV programlarına ve bilgisayar oyunlarına devredersek ve çocuklarımızı bizim adımıza yetiştirmelerini istersek, bu çok tehlikeli bir alışkanlığa dönüşebilir.

7Kusurlarınızı gizlemek

parrent

Hepimiz çocuklarımızın bizi hiç hata yapmayan süper kahramanlar gibi görmelerini isteriz. Ama çocuklarımız mükemmellik aramaz, çocuklarımız gerçeklik ve dürüstlük arar. Eğer hata yaparsanız, hatanızı sahiplenin! Bunu bir şeyler öğretme fırsatı olarak kullanın. Unutmayın mükemmel insan diye bir şey yoktur!

 

Bu yazı MEKTEBİM KOLEJİ tarafından desteklenmektedir.

Kaynak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol