Öğretmen Diyarı

Diyetisyen'den okula giden çocuklara beslenme uyarısı

Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Diyetisyen Elanur Yılmaz, okula giden çocukların beslenmesinde nelere dikkat edilmesi konusunda önemli bilgiler verdi. Çocukluk çağında büyüme ve gelişme sürecinin devam ettiğini belirten Diyetisyen Yılmaz, "Bu yüzden enerji ve besin öğeleri gereksinimleri fazladır. Ayrıca okulda hızlı öğrenme, bilgi ve beceri kazanma süreci devam etmektedir. Çocuğun bu dönemdeki beslenme alışkanlığı yetişkinlikteki beslenme alışkanlıklarının belirlenmesinde ve ilerideki şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi kronik hastalık risklerinin oluşumunda da etkindir. Bu yüzden okula devam eden çocukların beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli, neyi ne kadar yemesi gerektiği çocuğa açıklanmalıdır. Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür. Çocuklarınızı kahvaltı yapmadan evden göndermemeye çalışın. En sık karşılaşılan sorun kahvaltı yapmamalarıdır ama bir bardak süt tükettirilmeli. Yapılan araştırmalarda kahvaltı eden çocukların etmeyenlere göre başarı düzeylerinin, derse ilgilerinin daha yüksek olduğu, daha kolay öğrendikleri görülmüştür" dedi.

Çocuklara harçlık verme yerine beslenme çantası hazırlanmasının daha sağlıklı olacağını belirten Diyetisyen Yılmaz, şöyle konuştu: "Çocuğunuza harçlıklar yerine beslenme çantası hazırlayınız çünkü kantinlerden alınacak abur-cuburlar hem sağlıksızdır, hem de obeziteyi tetikleyicidir. Beslenme çantalarına 'tam buğday sandviç ekmeği ile yapılmış peynirli/tavuklu sandviçler,süt-ayran, meyve' tarzında daha düşük kalorili ve vitamin mineral yönünden zengin dengeli bir öğün hazırlamalısınız. Eğer okulda yemek veriliyorsa okul yönetiminden menüleri isteyin ve çocuğunuzu seçimler konusunda bilgilendirin. Ayrıca evdeki yemeğini okulda yemediklerini tamamlayacak şekilde organize edin. Okul menülerinin beslenme ve diyet uzmanı tarafından hazırlanmış olmasını okul yönetiminden isteyiniz. Evde ise, sağlıklı yemekleri birlikte yapmaya çalışın. İçinde emeğinin bulunduğu bir besini daha kolay ve severek yiyecektir."

Çocuklara yemeği sevdirmek için süsleme yapılabileceğini anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

"Çocuklara sevdirebilme acısından ek olarak süsleme yapabilirsiniz mesela bir omlete kaş, göz ağız yaparak daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Eve özellikle cips, çikolata, kolalı içecekler, hazır meyve suları gibi besinleri almayın. Bu tip gıdalarla ev ortamında karşılaştırmayın. Israr ederse onunla oturup bu tip besinlerin bünyesine nasıl zarar verdiğini uygun bir dille anlatın ama sakın korkutmayın. Son olarak, çocuğunuzu oyunlara ve harekete teşvik edin. Hatta siz onunla birlikte hareket edin. Unutmayın çocuklar çoğunlukla anne-babalarını örnek alırlar."

İhlas Haber Ajansı
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol