Öğretmen Diyarı

Disleksilerin YGS ve LYS zaferi!

Kaynak: SÖZCÜ EĞİTİM


Özgül Öğrenme Güçlüğüne (ÖÖG) sahip dezavantajlı öğrenciler TEOG sınavında okutman yardımı alabildikleri halde, 2015 ÖSYS kılavuzunda sadece işaretleyici yardımı verileceği duyuruldu. Üstelik TEOG sınavında bu çocuklara tanınan 30 dakikalık ek süre de 2015 ÖSYS kılavuzunda yer almadı.


Özel Öğrenme Güçlüğü yaşayan üniversite adaylarının bu sorununa yönelik yaptığımız haber ses getirdi.


ÖSYM’ye taleplerini içeren bir dilekçeyle başvuran Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Özel Öğrenme Güçlüğü Derneği Başkanı H. Nezih Çıngır, sozcu.com.tr’den Ayla Özdemir’e konuşmuş ve bu öğrencilere yönelik haklı taleplerini anlatmıştı.


Özel Öğrenme güçlüğü sorunu yaşayan dezavantajlı öğrencilerin haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirten Çıngır, ÖSYM tarafından talepleri kabul edilmezse, idari yargıya gideceklerini ve sınavların iptalini dahil isteyeceklerini belirtmişti.

ozcu.com.tr’nin özel haberi karşılığını buldu. ÖSYM, Özel Öğrenme Güçlüğü yaşayan (dikkat eksikliği, hiperaktivite, disleksi vb.) dezavantajlı üniversite adaylarının sadece işaretleyici yardımı değil okuyucu yardımı da talep edebileceklerini duyurdu.


ÖÖG sorununa sahip bireylerden bazıları b ile d harflerini karıştırdıkları için sınavda kodlama hatası yapabiliyor. Hatalı kodlamanın önüne geçebilmek için sınava işaretleyici ile girmeleri, büyük çoğunluğunun okuma hızlarının düşük olması ve okuduklarını anlayamadıkları (Düzgün diksiyonlu bir başka kişi okuduğunda daha iyi anladıkları) için ayrı bir sınıfta tek başına gözetmen eşliğinde sınavlara okutman ile girmeleri gerekiyor.


ÖSYM’DEN OKUTMAN TALEBİNE OLUMLU YANIT!


Özel (özgül) öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarla ilgili kılavuzda yer almayan okutman ve 30 dakika ek süre hakkı için Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Özel Öğrenme Güçlüğü Derneği harekete geçti ve bu konular ile ilgili 3 farklı Yüksek Öğretim Kurumunun da görüşlerini alarak ÖSYM’ye taleplerini içeren bir dilekçeyle başvurdu.


Başvuru dilekçesini değerlendiren ÖSYM, Özel/Özgül Öğrenme güçlüğü tanısı konmuş üniversite adaylarına okuyucu verilmesine karar verdiklerini açıkladı. ÖSYM, 2015 ÖSYS kılavuzunda yer almamasına rağmen 2015 YGS’de de talep eden adaylara bu karar doğrultusunda okuyucu verdiklerini öne sürdü.


TEOG sınavında bu öğrencilere tanınan, ÖSYS’ye girecek ÖÖG’li adaylar için de istenen 30 dakika ek süre hakkı ise kabul edilmedi.

\"disleksi_osym\"

taleplerinin değerlendirilmesi konusunda bir üniversitenin Tıp Fakültesinin Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığından görüş istenmiştir. İlgili Anabilim dalında konu uzmanları tarafından yapılan bilimsel değerlendirme kapsamında; Başkanlığımız tarafından yapılan değerlendirme sonucunda sözkonusu sağlık sorunu olan adaylara okuyucu verilmesine ve sadece şekilli soruları görmelerine müsaade edilerek, tüm sorulardan sorumlu olmalarına, ek süre verilmemesine, adaylara şekilli sorular dışında başka sorulara bakmaları durumunda sınavlarının geçersiz sayılacağı bilgisinin verilmesine karar verilmiştir. İlgili adaylara uygulamanın bu şekilde gerçekleştirileceği bilgisi verilmiş ve bu bağlamda okuyucu taleplerinin olup olmadığı sorulmuş, bu kurallara göre okuyucu talebinin geçerli olduğunu beyan eden adaylara okuyucu yardımı verilerek 2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavı gerçekleştirilmiştir.”


“ÖSYM HATASINI ANLADI”


Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Özel Öğrenme Güçlüğü Derneği Başkanı H. Nezih Çıngır, ÖSYM’nin, Özel/Özgül Öğrenme güçlüğü tanısı konmuş adaylara okuyucu verilmesine ilişkin kararıyla ilgili şunları söyledi:


“Bildiğiniz gibi ÖSYM 2015 YGS ve LYS ye katılacak adaylardan Özel Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) sorununa sahip olanlara okutman desteğini kaldırmıştı. Sürenin çok kısa olması nedeniyle sadece Üç Üniversiteden aldığımız raporları ÖSYM sunduk. Bu raporlar karşısında ÖSYM hatasını anladı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi ÖÖG’li bireyler istekleri halinde sınavlara yeniden okutman eşliğinde girebilecekler. Hangi şekilde sınava girecekleri konusunda deneme sınavlarında Okutmanlı ile okutmansız sınav olarak buradaki performanslarını dikkate almalarını öneririz.


“EK SÜRE MUTLAKA VERİLMELİ”


ÖSYM’den okutman ve ek süre talebinde bulunmuştuk. Okutman talebimiz kabul edilmeseydi idari yargıya giderek bu talebimizi mahkeme kararı haline getirecektik. Süre talebimizi kargaşa yaratmamak için yargıya gitmeden karşılıklı görüşmeler ile bir çözüme ulaştıracağımızı düşünüyoruz. Sınavda okutmanın okuyacağını, cevabı işaretlemenin işaretleyeceğini düşündüğümüzde zaman kaybını görmemek mümkün değildir ve ÖÖG li bireye haksızlıktır.”

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol