Öğretmen Diyarı

Dil öğrenmek, çocuklarda sosyal beceriyi geliştiriyor

 Aileler çocuklarının geleceği için iyi bir dil eğitimi almaları gerektiğinin farkında. Fakat çoğu zaman yüksek fiyatlar verilen kursların da faydasını göremiyor.

 

İstanbul Lisan Merkezi Genel Müdürü Osman Eroğlu’na göre dil eğitimi erken yaşlarda başlatılmalı. Hatta dil eğitimi daha anne karnındayken çocuğa verilebiliyor.  Çocuklarda dil öğrenme yöntemleri yetişkinlere göre daha farklı. Osman Eroğlu, çocukların dil öğrenirken sezgisel yeteneklerini, taklit etme gibi becerilerini de kullandıklarını söylüyor. Zira erken yaşta dil eğitiminde eğitim materyallerinde çeşitlilik olması bu açıdan önemli. Çocuklarda dil eğitiminde sesler ve görsel malzemelerin etkin bir şekilde kullanılması gerekiyor.

    Dil öğrenmek aynı zamanda çocuklarda bilgileri depolama, hatırlama ve iletişim becerilerine de fayda sağlıyor. Erken yaşta öğrenilen bilgilerin kalıcı olma, ömür boyu hatırlanma şansının daha fazla olduğunu ifade eden Eroğlu, şu bilgileri veriyor: “Birden fazla dil konuşabilen kişilerin beyninde daha fazla sinir ağı oluşuyor ve beyni çalıştıran her şey beyne fayda sağlıyor. Dil eğitimi erken yaşta verilen çocukların şanslı olmalarının yanı sıra dil öğrenen herkeste olduğu gibi tekrar etmedikleri takdirde o dili unutabiliyorlar. Bunun içinse dil bilen ailelerin evde iletişim sağlarken çocukları ile pratik yapmaları, yaşlarına uygun hikâye kitabı okutmaları ve yabancı arkadaş edinmeleri ile çocukların öğrendikleri dili pekiştirmeleri öneriliyor. Aynı zamanda birinci dili öğrenen çocuklar ikinci dili daha rahat öğrenebiliyor.”

    Yeni doğan bebeklerin duydukları konuşmaları, kadın ve erkek seslerini ayırt edebildiklerini belirten Eroğlu, “Bilim insanları yaptıkları araştırmalarla dil öğrenme yeteneğinin en etkili olduğu yaşları ortaya çıkarmak için çalışıyorlar. Henüz bir görüş birliği bulunmasa da son araştırmalar, bebeklerde henüz anne karnındayken, yani doğumdan önce dil yeteneklerinin gelişmeye başladığını gösteriyor.” diyor. Bu yeteneğin anne karnındaki son üç aylık dönemde edinildiğini söyleyen Eroğlu, anne karnında yabancı dil işiten bebeklerin dil öğrenmeye başladıklarında daha hızlı bir şekilde ilerlediklerini kaydediyor. Yabancı dil bilmenin her meslek grubu için önemini vurgulayan Eroğlu, “Doktor da olsa gazeteci de olsa dünyayı takip edebilmesi için çocuğun dil bilmesi gerekiyor. Ayrıca entelektüel birikim ve farklı kültürlere karşı hoşgörü geliştirmek açısından da katkı sağlar.” ifadelerini kullanıyor.

zaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim