Öğretmen Diyarı

DERS ESNASINDA SÜREKLİ TUVALETİ GELEN ÖĞRENCİLERLE NASIL BAŞA ÇIKACAĞIZ?
Yazar: Sınıf Öğretmeni Berat HAZIRAY


Özellikle küçük sınıf okutan meslektaşlarımın sıkça karşılaştığı bir sorundur bu. İlk hafta sınıf kuralları belirlenir ve “derste tuvalete gitmek” ve “su içmek yok” kararı alınır. Tabi ki bu hiç de böyle konuşulduğu gibi olmaz…


 
Dersin tam can alıcı yerinde, siz kendinizi iyice kaptırmış konuya, heyecanla anlatıyorsunuz… Bir parmak “Öğretmenim tuvalete gidebilir miyim?” ardından en az 5 parmak daha kalkar “Bendeee…”

Diğer çocukların dikkati bir anda bölünür, ilgiler dağılır. Bu durumda sakinliğimizi korumalıyız. Her şeyden önce onlar çocuk. “Fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayamazlarsa da öğrenme gerçekleşemez.”

Derste Bu Durumla Karşılaştığımda Ben Ne Yapıyorum?
Öncelikle küçük gruplarda derse girmeden 5 dk. önce tuvalet ve su ihtiyaçlarını karşılamaları için hatırlatma yapıyorum. Bu hepsinde işe yaramasa da en az 3-4 öğrencim bu hatırlatmayı dikkate alarak, ihtiyaçlarını karşılayıp derse geliyorlar. Su konusunda kararımız net 40 dk. su içmek yok. Sadece bir öğrenci ya da ben hastaysak, o zaman derste boğazımız kurumasın diye su içebiliyoruz. Onun dışında asla su veya başka bir içecekle derse girmem. Girilmesini de doğru bulmuyorum. Çocuklar bizi rol model kabul ettiğinden, eşit olduğumuzu hissedip bu kuralı daha kolay kabulleniyorlar.

Acil Durum!
Tuvalet konusunda durum biraz farklı işliyor sınıfımda. Bu konuda çok hassasım. Sessiz bir şekilde yanıma gelip, “acil” diyorlar ve sessizce ihtiyaçlarını karşılayıp geliyorlar. Acil kelimesinin iki anlamı var aramızda; ya tuvaleti var ya da gaz çıkarması gerekiyor.

Evet belki her zaman öğrencimin gerçekten tuvaleti olmayabilir ama bu riski göze almıyorum. Tuvaleti yoksa bile belki 2dk. hava almaya ihtiyacı olabilir. Hayır dersek emin olun her 5 dakikada bir bize bunu soracak ya da gözlerimizin içine bakacak, derse odaklanamayacaktır.


Arkadaşlar şunu da asla unutmayın “Çocuklar eğlenirken asla tuvaletleri gelmez ve susamazlar.” İhtiyaçları olsa bile keyif aldıkları için bunu ertelerler. Derslerinizi eğlenceli işlerseniz bu sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Kısa Bağlantı : http://bit.ly/2ag7VHT
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim