Öğretmen Diyarı

Ders eğlenceli hale gelebilir mi?

Bir yanda okul dersleri, bir yanda üniversite sınavına hazırlık... Liseli öğrencilere, ders çalışmayı eğlenceli hale getirmek için neler yaptıklarını sorduk. Bakın öğrenciler, derse nasıl motive oluyor.


Bilgin Bülten (Ergün Öner Mehmet Öner Anadolu Lisesi)

Hafif müzik dinleyip yanına bir fincan kahve almak ders çalışmaya zevk katabilir. Ayrıca ders bitince üzerine kolay sorular çözmek de çalışma devamlılığımıza yardımcı olur. Derse nereden başlasam diye asla düşünmüyorum, istediğim konuları seçerek başlıyorum ve herkese bunu tavsiye ederim. Böylece bilinçli ve daha keyifli oluyor.


Gizem Gündüz (İstek Bilge Kağan Anadolu Lisesi)

Mümkün oldukça çalışma odamı kendi zevkimegöre düzenlerim. Çalışma odaları aydınlık olmalı ve güneş görmeli. Çalışırken metal müzik dinlerim genelde. Ayrıca açık alanda doğanın, sessiz güzelliğin içinde ders çalışmak da beni motive ediyor.


Burak Erdoğan (Bahçelievler Anadolu Lisesi)

Açıkçası ders çalışmayı eğlenceli hale getirebilmek oldukça zor. Benim için dersi zevkli hale getirmek diye bir şey yok. Ama müzik dinlemek veya kendine çalıştığın konuyu anlatarak ders çalışmak bazen zevkli olabilir.


Burçin Koçak (Yeşilköy 50. Yıl Anadolu Lisesi)

Müzik dinleyerek Türkçe dersini daha akıcı hale getirebiliyorum. Çok bunaldığım zamanlarda çalışmayı çok kısa da olsa erteleyerek, keyifli zamanımda geri dönmeyi tercih ediyorum.


Utku Gülek (Bahçelievler Anadolu Lisesi)

Genelde müzik dinlerim, şarkıya eşlik ederim ve kendimi motive etmeye çalışırım. Motive olduktan sonra müzik rahatsızlık vermeye başladığında kapatırım. Başka bir seçeneğim de yemek yerken ders çalışmak.


Elif Aybüke Öztürk (Adnan Menderes Anadolu Lisesi)

Ben sessiz ortamda ders çalışmayı tercih ederim. Çalışmayı eğlenceli hale getirmek için ise sıkıldığımda beni yormayacak sakin müzikler dinliyorum.


Ahmet Kerem Algüzey (Florya Tevfik Ercan Anadolu Lisesi)

Daha keyifli hale getirmek için ders çalışırken müzik dinlerim. En sevdiğim müzikleri dinlerken etrafımdaki hiçbir şeyle uğraşmıyorum, derse odaklanmam dağılmıyor, aksine daha iyi konsantre oluyorum. Herkese tavsiye ederim, çalışmaya daha iyi motive olduklarını görecekler.


Kağan Kayalı (Atatürk Anadolu Lisesi)

Bence ders çalışmayı verimli hale getirmenin bir yolu da interaktif hale getirmek. Oyun oynayarak veya müzik dinleyerek ders çalışmak da daha verimli olabilir diye düşünüyorum.


Berk Günyel (Şişli Terakki Vakfı Anadolu Lisesi)

Ezber yaparken ya da ders çalışırken ritim tutmak dersi daha keyifli hale getirebiliyor. Bu sayede ezberimizi kolaylaştırabiliriz. Ayrıca açık alanda ders çalışmayı önermiyorum çünkü insanın dikkati çok fazla dağılabiliyor. Arkadaş ortamında ders çalışmak da hem daha zevkli hem de öğrenmeyi kolaylaştırıyor.


Ceren Karagülle (Yeşilköy Anadolu Lisesi)

Çalışırken kafamı yormayacak ve dikkatimi dağıtmayacak müzikleri tercih ediyorum; yavaş tempolu veya klasik müzikler gibi. Konuları yazarak çalıştığımda daha iyi anlıyorum. Özellikle fizik ve matematikte unuttuğum nkonuları tekrar ettiğim olabiliyor.


 

Kaynak: Hürriyet Eğitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim