Öğretmen Diyarı

Ders çalışırken dikkatimiz kolay dağılıyorsa neler yapabiliriz?

Örneğin; telefonuzun açık olması ve ders çalışırken telefonunuzdan bir ses bir bildirim gelmesi sizi rahatsız eder ve telefona yönlenirsiniz. Bunun sonucunda da hep telefonunuzla oynar ders çalışmayı unutursunuz. Böylece zaman kaybı geçirirsiniz ve sınavım vardı nasıl çalışıcam,ödevimi nasıl yetiştirecem diye kıvranırsınız.

Bunun sebebi sizin derse değil de bazı şeylerle oyalandığınız içindir.Telefona,bilgisayara bağımlı çok fazla olmayın.Eğer olacaksanız veya olduysanızda üzerine gittiğiniz şeylere göre ders çalışma yöntemi belirleyin.Böylece sevdiğiniz şeylerle ders öğrenirseniz daha iyi olur ve her zaman oyalandığınız şeylerle ders çalışmış olursunuz.

Aileniz sizleri ders çalış diyerek zorlarsa ve siz tabi ki yinede umursamasanızda dersinizi bir eğlence haline getirebilirsiniz.Çünkü sizler sıkıldığınız için ders çalışmıyorsunuz.Eğlenceyi çok seviyorsunuz ama…Dersi de sevebilmek için birkaç test çözmek,kitap okumak gibi devamlı alışkanlıklar yaparsanız artık derside oyun,eğlenceymiş gibi seveceksiniz.Bunun sonucunda hep ders çalışıcaksınız,tıpkı oyunlara bağımlı olduğunuz gibi.Bu size yararlı olacaktır.Sürekli ders çalışmak tabi kide olmaz.Beyini dinlendirmekte lazım.Dersi kendinize eğlence haline getirmek, sürekli çalışmak ne güzel bir şeydir.Sıkılmayacaksınız ve yararlı şeyler yapmış olacaksınız.

Gelelim ders çalışırken müzik dinlemeye… Dersi eğlenceli yapmak için müzik dinlemek yanlış bir davranıştır.Müzik dinleyebilirsiniz ama beyininiz her şeyinizi algılar.Bu da ders çalışırken müzik dinlediğinizde beyininiz müziğe kayar ve dersten hiçbir şey aklınızda kalmaz.Dahale ben müzik dinlemek istiyorum diyorsanızda ders çalışırken motivasyonunuz dağılmasın diye kısık seste arka fon olarak dinleyip çalışabilirsiniz.

YAZAR:EMRE CAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol