Öğretmen Diyarı

Derece ve Kademelere Göre Öğretmen Maaşları Ne Kadar Değişiyor?

Devlet memurlarının hizmet yıllarının artması, kademelerinin ilerlemesi ve derecelerinin yükselmesi almakta oldukları aylık ücretlerde de değişikliklere neden olmaktadır.
Hizmet yılı ile kademe ve derece değişikliklerinin aylık ücretlerde yarattığı net etki konusunda fikir vermesi bakımından, memurunyeri.com olarak farklı hizmet sınıflarından örnek seçtiğimiz 5 unvana ilişkin yaptığımız hesaplamada, aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.
Lisans mezunu (hemşire unvanlı personel için mesleki lisans) personele göre yaptığımız değerlendirmede, 2013 yılı ikinci altı ayı için geçerli katsayılara göre hesaplama yapılırken gelir vergisi kesintisi de %15 olarak uygulanmıştır. Tablodaki rakamlar net tutarlardır. (Ek ödemesi döner sermayeden karşılananlar için sabit ek ödeme
hesaplamaya dahil edilmiştir.)
HİZMET YILI İLE DERECE VE KADEMEDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİN MAAŞA ETKİSİ
\"derece-degisikligi-maasa-etkisi-memurunyeri\"
Tabloya göre;


-Mühendis unvanlı personelin 1 inci derece kadroya yükselmesiyle ücreti düşmektedir. Bu derecede, ek gösterge 3000'den 3600'e yükselmiş ve dolayısıyla emekli keseneği miktarı yükseldiğinden aylık net ücrette azalma olmuştur.

-Örnek alınan hizmetli, memur, öğretmen, hemşire ve mühendis unvanlarındaki personel için en yüksekmaaş artışının 4 üncü dereceye yükselme sırasında olduğunu görmekteyiz. 

 

memurunyeri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mirza 2 yıl önce

Hizmet birleştirme yapılması maaşa esas kademe dereceye etki eder mi? Yoksa sadece emekliliğe esas derece kademeye mi etki eder?

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim