Öğretmen Diyarı

Daha Uzun Teneffüs, Daha Güçlü Çocuk Gelişimi

Dersin ardından öğretmen bana içini döküyor: “Anlamıyorum. Bence çocukların teneffüs yaptıktan sonra daha fazla enerjisi oluyor! Bazen teneffüs yapmaya değer mi diye bile düşünüyorum.”

Kısa Bir Teneffüsün Yetersizlikleri

Pek çok öğretmen, teneffüsten sonraki sürenin, günün kesinlikle en zor geçiş zamanı olduğunu dile getiriyor. Çocukların enerjisi genellikle o kadar yükselmiş oluyor ki, tekrar derslerine odaklanamalarını sağlamak hiç kolay olmuyor. Bazı öğretmenler çocukları sakinleştirmek ve yeniden odaklanmalarını sağlamak için sınıfa girdiklerinde ışıkları kısmak ya da sakinleştirici bir müzik çalmak gibi özel teknikler kullandıklarını itiraf ediyor. Bunlar, kaosu yönetmeyi sağlayan harika baş etme yöntemleri olsa da, ilk etapta daha uzun bir teneffüse izin vermemiz en faydalısı olacaktır. Cesurca, en az bir saat önerisinde bulunabilir miyim?

Yeterli teneffüs süresi (ya da bunun eksikliği) çocukların dikkatini verme, kendini kontrol etme, sosyal zekalarını kullanma ve karmaşık öğrenme konusunda uzmanlaşma becerilerini doğrudan etkileyebilir. Aralara kısa hareket molaları sıkıştırabiliriz elbette ama aynı etkiyi göstermeyecektir ya da tam da bu yüzden aynı potansiyele bile sahip olmayacaktır.

Kısa hareket molaları, modası geçmiş uzun teneffüslerin yanında her zaman yetersiz kalacaktır. İşte bunun üç nedeni:

1. Yaratıcı Oyun: En az bir saat süren teneffüsler yaratıcı oyunu geliştirme potansiyeline sahiptir. Pek çok erken çocukluk dönem merkezi, gün içinde oyuna ayrılan “geniş zaman dilimlerinin (45-60 dakika)” önemine vurgu yapar. Düzenlediğim yaz kampı programı da bize sürekli olarak aynı şeyi gösteriyor: Daha karmaşık ve gelişmiş oyun ve öğrenmeye derinlemesine dalmadan önce çocukların ortalama 45 dakikalık bir serbest oyun zamanına ihtiyacı var. Çocukların kiminle oynacayaklarını, ne oynayacaklarını, herkesin rolünün ne olacağını anlamaları ve en sonunda bu planlarını devreye sokmaları zaman alıyor. Eğer teneffüs sadece 15-20 dakika sürerse, teneffüs bitmeden önce çocuklar daha ancak kiminle oynayacaklarını ve zil çalmadan önce ne yapacaklarını anlayabiliyorlar. Çoğunluk bu, çocuklara çok daha az hayali oyun fırsatı veriyor.

2. Sosyal-Duygusal Gelişim: Son yıllarda çocuklar sosyal ipuçlarını okuma, empati gösterme ve akranlarıyla etkin bir şekilde sosyalleşme konusunda çok daha fazla sorun sergilemeye başladı. Bazı okullar bu problemle mücadele etmek için özel “sosyal beceri grupları” bile kurdu. Ancak bu yetişkin tarafından yönetilen ve rol yapmayı (role-playing) öne çıkaran gruplarda yapılanların uygulanabilirliği sınırlıdır. Çocuklar sosyal becerileri en iyi gerçek yaşam senaryolarıyla ve akranlarıyla oyun oynayarak öğrenirler. Sızlanmanın arkadaşlıklarda işe yaramadığını ve her zaman kendi istediklerinin olmadığını hızlıca öğrenirler. Etkili sosyal beceriler öğrenmek için çocukların diğer çocuklarla serbestçe etkileşime geçme fırsatları olmalı. Teneffüs, eğer yeterince uzun olursa, bu becerilerin pratiğini yapmak için ideal bir ortam sunar.

3. Fiziksel Denge: Çocuklar bedenlerini dengelemek ve öğrenmeye hazırlamak için 20 dakikadan daha uzun bir süreye ihtiyaç duyarlar. Hatta çocukları açık havaya çıkardığınız ilk anda yapacakları ilk hareketler hareket düzeylerini artıracaktır. Eric Jensen’ın Beyin Uyumlu Öğrenme kitabında şöyle diyor: “Kısa bir teneffüs öğrencileri uyrarır ve onları “hiper” ve daha az konsantre olabilir bir durumda bırakabilir.” Çocuklar büyük bir teneffüsten (ortalama bir saat uzunluğunda) fayda görür. Çünkü ancak bu, bedenlerinin hareketlerini dengelemesi ve aktivite düzeyini tekrar düşürmesi için ihtiyaç duydukları zamanı onlara verir.

Aktif Oyuna Çağrı

Kabul edelim, mevcut teneffüsler yeterince uzun değil. Çocukların hayali dünyalarının derinliklerine dalmaları ya da ayrıntılı oyunlar yaratmaları için sadece 20 dakika yetmez. Bu, çocukların, etkili sosyal becerilerin pratiğini yapmaları için de yeterli bir zaman değil. Oysa bu beceriler, teknoloji çağında eksikliğini yaşadıkları en önemli şeylerden biri. Ve kısa bir teneffüs, çocukları daha yüksek düzeydeki öğrenme deneyimlerine hazırlayacak kadar bedenlerini dengelemelerini sağlamaz.

Eğer teneffüs sürelerini biraz daha uzatırsak çocukların davranışlarında, dikkatlerinde ve hatta yaratıcılıklarında belirgin değişimler görebiliriz. Çocuklara teneffüste daha fazla zaman ve serbestlik veren ve bunun sonucunda büyük faydalar sağlayan okullar var. Bizler de aynısını yapmalıyız. Yapmamız gereken tek şey teneffüsü tekrar bir öncelik haline getirmek.

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/longer-recess-stronger-child-development-angela-hanscom

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim