Öğretmen Diyarı

Daha İyi Eğitim İçin 6 Adım
  • 1-“Öğretmek” değil “yardım etmek” önceliğiniz olsun
    Eskiden sınıfa girdiğimde “Bugün ne öğretebilirim?” diye düşünürdüm. Bu, benim, bir fark yaratma isteğimi gerçekleştirme adımımdı. Ancak yıllar içinde bunun tamamen vakit kaybı olduğunu anladım. “Bugün ne öğretebilirim?” yerine “Nasıl yardım edebilirim?” diye sormaya başladığımda sınıfımdaki öğrenme standardı ciddi şekilde yükseldi. Çocuklar akademik olmayan birçok konuda yardıma ihtiyaç duyarlar. Eğer bir çocuk sınıfınıza aç, korkmuş veya kızgın bir şekilde gelirse, en son ihtiyacı olan şey bir sınav kağıdıdır. Onun dünyasını çok daha iyi bir hale getirmek için yapacağınız şey gülümseyip, “sana nasıl yardım edebilirim?” diye sormaktır.

     

  • 2-Çocuklar sevildiklerinde öğrenmeye başlarlar
    Eğer okula veya sınıfa test sonuçlarını nasıl yükseltebilirim diye giriyorsanız bu iyilikten çok zarara neden olabilir. Çocukların daha temel ihtiyaçları vardır; güvenlik, beslenme, arkadaşlık ve sevgi. Bunları aldıklarında merakları artmaya başlar. Merak ettiklerinde öğrenmeye başlarlar ve o zaman da test sonuçları kendiliğinden yükselir.

 

           3- Okumayı teşvik edin 
Matematik veya beden eğitimi, branşınız ne olursa olsun, sınıfınızdaki, okulunuzdaki, mahallenizdeki eğitimi iyileştirmek istiyorsanız mutlaka her gün okuyun ve okutun. Dünyada kitaptan daha iyi bir öğretmen yoktur. Çocuklara kalpten gelen bir neşeyle: “Bugün siz ne istiyorsanız onu okuyacağız!” deyin ve nasıl gülümsediklerini görün. 

           
            4. Yaşasın kontrollü kaos
“Role Reversal” (Rol Değişimi) adlı kitabımda ‘kontrollü kaos’ kavramından bahsediyorum. Uzun zaman sınıfta kaostan korktum. Kaotik bir sınıfı, kontrolü kaybettiğimin bir göstergesi sandım. Sonra anladım ki kontrol öğrenmeyi engelliyor. Ve öğrencilerimi hareket etmeye, konuşmaya, hatta bazı zamanlarda bağırmaya teşvik ettim. Nasıl yetişkinler uzun süre oturmaktan ve sessiz kalmaktan sıkılıyorlarsa öğrenciler de sıkılıyor. Eğer eğitimi iyileştirmek ve etrafınızda  güçlü bir öğrenme ortamı yaratmak istiyorsanız, yaparak öğrenmeyi teşvik etmelisiniz. Sınıfınızda kontrollü kaosa izin verin.

            5- Küresel öğrenmeyi teşvik edin
Günümüzde öğrenciler dijital olarak öğreniyorlar. Onlar aslında “iÖğrenciler”. Ellerinde milyonlarca öğretmene ve kaynağa anında ulaşabilecekleri bir ekipman var. Okulda ve derslerde iPad kullanarak dünyanın başka bir köşesindeki sınıfla bağlantıya geçebilirsiniz. Öğrencilerinize küresel öğrenci olmayı öğretin ve hayatları değişsin.

            6- Değişimin aktörü olun

“Hayatımız, önemli olan şeyler konusunda susmaya başladığımız gün sona erecektir”. 
Matin Luther King Jr.

Hepimiz eğitimdeki sorunlar hakkında yakınmak konusunda çok hünerliyiz. Ama Martin Luther King’in söylediği gibi ses çıkarmak önemlidir. Eğitimi gerçekten iyileştirmek istiyorsak, bürokratik ve diğer kısıtlamaları bahane etmeyi bırakıp öğrenciler için doğru olanı yapmalıyız. Meslektaşlarınızla konuşun, tartışın ve en iyi olanı yapın. O zaman sadece eğitimi iyileştirmekle kalmayacak kendinizi de daha iyi hissedeceksiniz çünkü bir fark yaratmış olacaksınız. Mark Barnes
“Role Reversal”, “The 5-Minute Teacher” gibi kitapların yazarı olan Mark Barnes, Ohio’da eğitmenklik yapmaya devam etmektedir.
http://www.brilliant-insane.com/

 

eğitim ve ötesi

Anahtar Kelimeler:
daha iyi eğitim adım

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol