Öğretmen Diyarı

Çocukluğu Kurtarmak

Sadece araba yıkadığım için ben şanslıydım. En ufak bir hatanın yaralı ya da eksik bir organ anlamına geldiği, çok büyük tehlikelerin içinde olan çocuklar vardı” diyor Veeru. 17 yaşındaki genç adamın yüzünde vakur bir duruşun maskesi var. Sekiz yaşından bu yana karşılaştığı zorluklarla pişen Veeru, sokaklarda birçok yetişkinin tüm hayatı boyunca hiç görmeyeceğinden daha fazla şeyi yaşadı.

hindistanda egitim
Okula gitme Veeru için hiçbir zaman seçenek olmadı. Bu, onun yoksul ailesinde tartışma konusu bile olmadı. Neyse ki o, sokakta çalışan çocuk işçi olmaktan, eğitimci ve Nobel ödüllü Kailash Satyarthi tarafından kurulan Save the Childhood Movement (Çocukluğu Kurtarın Hareketi) adlı bir sivil toplum örgütü tarafından kurtarıldı. Veeru’nun hayatı Satyarthi’nin çalışmalarını desteklemek ve sokak çocuklarının resmi sınıflara uyumunu sağlamak için kurulan uzun dönemli bir rehabilitasyon merkezi olan Bal Ashram’da fark edilir bir şekilde iyileşti.
Hindistan Hükümeti, 2009 yılında Eğitim Hakkı Yasası ile yaşı ya da sosyoekonomik durumu ne olursa olsun herkesin temel eğitim hakkına sahip olduğunu kabul etti. UNESCO, yasanın uygulanmasıyla birlikte ilköğretim çağındaki 6-14 yaş arasındaki on milyonlarca çocuğa yardımcı olduğunu rapor ediyor. EFA Küresel İzleme Raporu’na göre Hindistan, evrensel düzeyde ilkokul eğitimine ulaşmada büyük adımlar attı ve ilkokul düzeyinde kız-erkek öğrenci oranının eşit olduğu tek Güney Asya’daki tek ülke haline geldi. Yine de birçok öğrenci ortaokul döneminde eğitimin dışına düşüyor. Şehirdeki ya da kırdaki ailelerin çocuklarını erken yaşta çalışmaya zorlamalarının ana nedeni ise yoksulluk. Hindistan Sayım Kurulu’na göre 5-19 yaş arasında çalışan en az 21 milyon Hindistanlı var.
hindistanda egitim

hindistanda egitim
Hindistan Sayım Kurulu’na göre 5-19 yaş arasında çalışan en az 21 milyon Hindistanlı var.
hindistanda egitim lakshmi
Lakshmi, Güney Delhi’nin gecekondularında yaşayan 14 yaşında bir genç kız ve iş ile okulu idare etmeye çalışıyor. UNESCO’nun Küresel İzlem Raporu’na gore, Hindistan, çocukların okula kazandırılması ve evrensel ilkokul eğitime ulaşılması konusundaki yarışı kazandı. Fakat eğitimin yüksek seviyelerinde özellikle kız öğrenciler için zorlayıcı etkenler olabiliyor.
hindistanda egitim
Laksham adındaki küçük bir sivil toplum örgütü de resmi okullardaki kaynak kıtlığının telafisi için gecekondu bölgesindeki kızlara ek eğitim veriyor.
hindistanda egitim
Yoksulluk nedeniyle aileler çocuklarını sıklıkla okul yerine işe görderiyor. Çocuk iş gücü, çocukların ilkokul seviyesinde eğitimin dışında kalmasının ana nedenlerinin başında geliyor.
hindistanda egitim
Cinsiyetler arası eğitim eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için Hindistan hürümeti Pratham Açık Okulu ile “ikinci bir şans girişimi”ne başladı. Milyonlarca kadın bu şekilde eğitime katıldı.
hindistanda eğitim
Özellikle gecekondu bölgeleri bağlamında, annelerine oranla eğitim konusunda daha çok fırsata sahip olan gençkızların artmasıyla kadınların eğitimi konusundaki tutumlar Hindistan’da değişti.
hindistanda eğitim

hindistanda egitim
Lakshmi, yolsuzluğu önlemek ve “sessizleri korumak” için polis memuru olmak istiyor.
hindistanda egitim
Aynı gecekondu bölgesinde yaşayan Lakshmi’nin öğretmeni Nazma da yeni nesil gençkızların eğitimde daha yüksek seviyelere ulaşmasını ve üniversiteye devam etmesini umut ediyor. Kızlar okuldan, kızlar tuvaleti olmaması gibi çok basit eksiklikler nedeniyle eğitimden ayrı düşüyor. Çocuk işgücü ve çocuk evlilikleri kırsal ve kentsel bölgelerdeki en büyük nedenler. Nobel Barış ödülü sahibi Kailash Satyarthi gibi eğitimciler bu iki konuda da suçlulalara karşı sıkı hukuki uygulama ve yasak çağrısında bulundu.
Kaynak: http://en.unesco.org/world-education-forum-2015/saving-childhoods-veerus-story-india

Anahtar Kelimeler:
çocukluğu kurtarmak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol