Öğretmen Diyarı

ÇOCUKLARINIZI KENDİ MESELELERİNİZDEN UZAK TUTUN

BOŞANMA SONRASI EBEVEYNLERİN BİRBİRLERİNE VE ÇOCUKLARINA YAKLAŞIMI...
Boşanma sonrası ebeveynler birbirlerine nasıl davranmalı? Çocuklar boşanmanın etkilerini nasıl atlatabilir? İşte, bilmeniz gerekenler…

Evlilikte yaşanan kavgalar ve çatışmalar, çocukları boşanma ya da boşanma sonrasındaki çatışmadan daha çok etkiler. Nitekim, evlilikteki çatışmanın şiddeti ve sıklığı çocuğun uyumunda önemli bir rol oynasa da evlilikteki çatışmaların çocuklarda daha fazla negatif etki yarattığı defalarca gösterilmiştir.

Boşanma sonrası duygusal destek Boşanma sonrasındaki sağlıklı uyuma katkı sağlayan en önemli şeyler, uygun anne babalık, sorunsuz velayet işlemleri, velayete sahip olmayan ebeveyne erişimin sağlanması ve çatışma olmamasıdır. Boşanma sonrasında verilecek duygusal destek de çok önemlidir ancak kuralları koyan duygusal sıcaklık en önemlisidir çünkü bazı anne babalar boşandıktan sonra farklı ebeveynlik yapabiliyorlar; yani anne kuralcı, baba çok serbest ya da tam tersi olabiliyor. Birlikte geçirilen zamanın kalitesi önemli Çocukların gelişimini, kimlerle birlikte olduğunu, aktivitelerini takip etmek her iki ebeveyn için de önemli olmalıdır.

Boşandıktan sonra tek bir ebeveynin daha fazla aktif olması ya da çocuğunu daha fazla görmesi araştırmalara göre çok önemli olmasa da birlikte geçirilen zamanın kalitesi önemlidir ve bu durum çocuğun uyumunu etkiler.  

Çocuklarınızı kendi meselelerinizden uzak tutun Boşandıktan sonra kırgınlığınızı, küskünlüğünüzü unutmamış olabilirsiniz ama o duyguların sizin meseleniz ile ilgili olduğunu, çocuğunuzla ilgili olmadığını hatırlarsanız bu meseleleri çocuğunuzdan uzak tutabilirsiniz. Bir başka önemli konu da çocuğunuzla diğer ebeveyne söylemesi için mesaj iletmeyin çünkü onu çatışmanın tam ortasına koymuş olursunuz. Amaç çocukları bu meselelerden dışarıda bırakmak. Dolayısıyla eski eşinizi arayın, ona e-posta veya mesaj gönderin. Çocuğunuza eski eşinizi kötülemeyin Çocuğunuza diğer ebeveyni direkt kötülemeyin ya da çocuğunuz yanınızdayken bir başkasına da kötülemeyin.

Çocukların ebeveynlerin etkisinde kalmadan annesiyle veya babasıyla bir ilişki kurmaya hakkı vardır. Eski eşinizle iletişim kurarken de mümkün olduğunca çocuklarla ilgili konuşun.

Çatışmalı bir boşanmaysa çocuklarla ilgili konuşurken kendinizi bir anda kavga ederken bulmak istemiyorsanız çok gerekmedikçe yüz yüze gelmeyin, telefonla ya da e-maille halletmeye çalışın. Velayeti koz olarak kullanmayın Velayet kimdeyse diğer ebeveyne karşı koz olarak kullanmamalı, zira bu direkt çocukları etkiler.

Diğer ebeveyne kızdığınızda zaten haftada bir defa gördüğü anne/babasını görmesini engellerseniz bu çocuğu duygusal olarak çok etkileyecektir. Yurt dışındaki gibi Türkiye’de medeni kanun izin vermediği için mümkün olmasa da ortak velayet alınması çocuklar açısından aslında en iyisidir.

 Uzman Psikolog Ayben Ertem

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/cocuk/cocuk-psikolojisi/cocuklarinizi-kendi-meselelerinizden-uzak-tutun_17950.html?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol