Öğretmen Diyarı

Çocuklarınızı kahvaltısız yollamayın

Kahvaltının en önemli öğünlerden biri olduğunu belirten uzmanlar, özellikle çocukların sabah kahvaltı yapmadan yollanmaması gerektiğini konusunda aileleri uyardı. Uzmanlar, güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayan okul çağındaki çocukların dikkatlerini daha iyi topladıkları, daha iyi hatırladıkları, daha az yanlış yaptıkları ve iki saat sonra bile dikkatlerinin dağılmadığına dikkat çekti.

Okul çağındaki çocukların nasıl beslenmesi gerektiğine dair aileler bilgi veren Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Diyabet Programı Koordinatörü Prof. Dr. Bekir Çakır, konuyla ilgili şunları söyledi:

Okul çağı beslenme alışkanlığı açısından önemli

"Türkiye'de çocukluk çağında obezite sıklığı farklı çalışmalarda yüzde 1,6-9,1 arasında. Her 10 çocuktan 2-3'ünün obez veya fazla kilolu. Okul çağı, çocukların fiziksel ve sosyal olarak büyüme ve gelişimlerinin hızlandığı ve bütün hayatlarını etkileyebilecek beslenme alışkanlıklarının belirlendiği bir dönemdir. Özellikle bu dönemde sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarının kazandırılması çok önemli."

Yeterli miktarda ve dengeli beslenmek gerekiyor

"Hem aile hem de okul ortamında çocukların beslenmesinde göz önünde bulundurulması gereken temel ilkeler yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak, gözetim dışında olduğu anlarda zararlı etkilerden ve alışkanlıklardan korumak ve caydırmak, iyi alışkanlıkları pekiştirmek ve yenilerini kazandırmak, beslenme konusunda bilinçlenmesine yardımcı olmaktır. Okul çağı çocuklarının süt, et, sebze meyve ve tahıl besin gruplarından yeterli miktarda ve dengeli tüketmeleri gerekiyor."

Okul çağındaki çocuklar nasıl beslenmeli?

"Okul çağındaki bir çocuğun günde 2-3 porsiyon (1 su bardağı süt, 1 dilim beyaz peynir, 1 kase yoğurt) süt grubundan alması gerekiyor. Et grubunda et, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagiller bulunur ve bu gruptaki besinlerin her birinden veya birkaçından her gün 2-3 porsiyon (1 köfte büyüklüğünde et, tavuk, balık, 4 yemek kaşığı kurubaklagil, 1 haşlanmış yumurta) tüketilmeli. Sebze ve meyve grubundan her gün 3-5 porsiyon (1 adet küçük boy portakal, elma, armut, muz, kayısı, erik, çilek gibi meyvelerden 3-6 adet, orta büyüklükte 1 adet patates ya da havuç, 100 ml taze sıkılmış meyve suyu, 2-3 su bardağına denk gelen doğranmış yeşil sebzeler) önerilir. Tahıl grubuna ise ekmek, makarna, bulgur, irmik gibi tahıl ürünleri giriyor. Bu gruptan okul çağı çocukları vücut ağırlıklarına göre günde 3-6 porsiyon (1 ince dilim ekmek, 2-3 kaşık pişmiş pirinç, makarna veya bulgur,1 küçük dilim börek) almalı"

Çocuklara mutlaka kahvaltı yaptırın

"Kahvaltı, okul çağı çocukları için en önemli öğündür. Bu nedenle çocukların her sabah düzenli kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmeli. Kahvaltının okul başarısını ve mental iyilik durumunu artırdığı biliniyor. Sağlıklı kahvaltı yapan çocukların dikkatlerini daha iyi topladıkları, daha iyi hatırladıkları, daha az yanlış yaptıkları ve 2 saat sonra bile dikkatlerinin dağılmadığı görülmüştür. Peynir ve yumurta kahvaltıda olması gereken yiyeceklerdir. İçecek olarak süt, ıhlamur, bitki çayları, taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmeli."

Beslenme çantasında yumurtayı eksik etmeyin

"Çocuğa okulda öğle yemeği tüketmesi için beslenme çantası hazırlanıyorsa haşlanmış, yumurta, peynir, iyi pişmiş köfte, tost, haşlanmış tavuk, mevsimine uygun sebze ve meyveler, içecek olarak süt veya ayran seçilmeli. Bunların yanında fındık, ceviz gibi kuru yemişlerin eklenmesi çocukların yeterli enerji ve proteini almasına yardımcı olacaktır. Obezitenin önlenmesi için öğle yemeğinde çocukların beslenme çantasına hamburger, patates kızartması, pizza gibi hazır yiyecekler, gazlı içecek, hazır meyve suları gibi içecekler konulmaması önemlidir."

Anadolu Ajansı
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol