Öğretmen Diyarı

Çocuklarınızı İyi Yetiştirmek İçin!
 Anne bir şey sorabilir miyim ?" hep böyle başlar ve bende hep derim ki ;
" Yavrum soru sormak için izin istemene gerek yok. Lütfen rahat ol bu konuda ."
" Anne neden bizim ülkemiz hep bu halde ?"
Eyvah soruya bak. Acaba soru sormayı yasaklasamıydım diye içimden gülüyorum. E tabi soru sorma hakkı soruya güvenilir bir cevap alma hakkını da doğuruyor değil mi ? 
Hemen cevap vermeye kalkmıyor ve tam olarak ne öğrenmek istediğini, ülkemizin hali dediği şeyi nasıl algıladığını anlamak için bende bir soru soruyorum.
" Ülkemizin hali nasıl sence yavrum ?"
" Ne bileyim işte hep karışık, hep sorunlu. Kimse kimseyle anlaşamıyor ve hep kavga çıkıyor. "
" Tatlım şimdi bu sorunun pek çok açıdan farklı farklı cevapları var."
" Nasıl yani cevap bir tane değil mi ? "
" Değil yavrum şöyle açıklayım. Ben eğer siyasetçi olsaydım başka, ekonomist falan olsam başka ya da din görevlisi olsam başka cevaplar verebilirdim. Ama ben bir anne ve öğretmen olarak sana bunun için şöyle bir cevap verebilirim; 
Senin ülkenin hali diye tanımladığın karmaşa tam da bizim insanımızın, aile yapımızın ve eğitim sistemimizin karmaşasını gösteriyor. "
" E ne demek bu ?"
" Bu şu demek; toplumumuzda ki aile yapısını incelersek, en başta evlerde bir birlik ve bütünlük olmadığını gayet net görürüz. Yani çekirdek aile de baba başka anne başka açılardan hayata bakıyor ve her ikisinin çatışmaları arasında çocuklar büyüyor. Hele birde aile büyükleri devreye girerse olayın ne tür bir kaosa dönüştüğünü tahmin bile edemezsin."
" Bu kötü bir şey mi anne ?"
" İyi mi kötü mü sorusundan önce bu nelere sebep oluyor onu görmek lazım. "
" Nelere sebep oluyor ?"
" Çocuklar en güvenli olması gereken aile ortamında çatışma içinde büyüyor. Bunlar fikir çatışması olmuyor çoğunlukla daha çok güç savaşı gerçekleşiyor. Ve buda kimseye güvenmeyen ve birbirlerinin fikrine saygı duymayı öğrenmeyen nesiller yaratıyor. "
" Nesiller derken bu o zaman uzun zamandır mı böyle ?"
" Evet yavrum nesiller diyorum çünkü çok uzun zamandır var aynı durum. "
" E bu düzelmez o zaman anne."
" Düzelir yavrum biz çabalarsak düzelir. Ailenin bir arada ortak yaşamak için seçtiği öncelikli değerleri belirlersek, sonra bu değerlere uygun yaşam sürme ve aile ahlaki oluşturma yönünde akıllıca düşünür, davranırsak. Bu değerleri hayata geçirme konusunda anne baba arasında güç savaşları değil de uygun işbirliği sağlama yolları bulursak ve tüm bunları birbirimize karşı saygı sevgi dolu yollarla yaparsak her şey düzelir. "
" Anne senin bu anlattıklarını anlayan ve uygulayan kaç insan çıkar ki ? Boşuna inanıyorsun bunlara. "
" Hayır yavrum boşuna inanmıyorum. Ben bunları hisseden ve yaşamını daha nitelikli değerlerle inanç ve ahlak içinde sürdürmek isteyen çok insan tanıyorum. Elbette bu yaşam şeklini insanlarımıza öğretecek ve eğitecek öğretmenlerde tanıyorum. Ama daha çok çalışmamız lazım ve ben nefes aldığım sürece bu vizyona hizmet etmeyi sürdüreceğim. "
" Niye anne neden yapasın ki bunu ?"
" Senin için yavrum. Sen ve senin gibi tüm çocuklar için, gençler için ve gelecek nesiller için. "
 
Sema Deniz / Öğretmen Anne

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim