Öğretmen Diyarı

Çocuklarınıza bunları öğretin!

Ankara Üniversitesi, “Vücudun Senindir, Onu Koru” başlıklı broşür hazırladı.
Ankara Üniversitesi, “Vücudun Senindir, Onu Koru” başlıklı broşür hazırladı. Broşürde, “Saldıran kişilerden kaç, kötü dokunmalara karşı dikkatli ol” denildi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Çocuk Koruma Birimi ile Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği’nin hazırladığı broşürde, ailelere ve çocuklara kötü niyetli dokunmalara karşı önemli tavsiyelerde bulunuldu. “Vücudun Senindir, Onu Koru” başlıklı broşürde, vücudu korumanın farklı amaçlarda birçok yolu olduğuna değinildi. Broşürde, “Vücudumuzun özel yerleri nerelerdir?” sorusuna, “Bir başkasının görmesini istemediğimiz yerlerimizdir” yanıtı verildi.

Sosyal Pediatri Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Sevgi Başkan, çocukların ve ailelerin kötü niyetli dokunmalarla başa çıkması için yapması gerekenleri şöyle sıraladı: "-Saldıran kişiden kaç, uzaklaş -Bağır, çığlık at, yardım iste -Eğer biliyorsan savunma tekniklerini kullan -‘Hayır, yapma dur’ de."

“KİRLİ HİSSETMEYE YOL AÇAR”

Broşürde, kötü dokunmaların insana kendini öfkeli ve kirli hissettireceği ifade edilirken, yakın arkadaşlar, komşular, okuldan tanıdık kişiler veya bir yabancının kötü niyetli dokunabileceği uyarısı yapıldı. Kötü niyetli dokunmanın ardından karşıdaki kişinin, “Bu bir sır aramızda kalsın”, “Bak sana hediye vereyim” ve “Söylersen seni keserim” gibi tehdit ve söylemlerde bulunabileceğinin altı çizildi.

“AİLENE, ÖĞRETMENİNE, DOKTORUNA ANLAT”

“Biri sana dokunduğunda kendini suçlu, şaşkın veya değersiz hissedebilirsin. Bunun sorumlusu sen değilsin, kendini değersiz hissetme” ifadesinin kullanıldığı broşürde, kötü dokunmanın ardından yapılması gereken için “Ailen, öğretmenin veya doktorun gibi sana yardım edebilecek kişilere anlat” tavsiyesinde bulunuldu. Broşürde ayrıca vücudu koruma adına mevsime uygun elbiseler giymek, dişleri fırçalamak, aşılanmak, gerektiğinde ilaç almak ve besleyici gıdalar yemenin de önemine değinildi. Kaynak:  http://www.zamanecocuk.com/aile/haber/cocuklariniza-bunlari-ogretin/854/#sthash.276wwWll.dpuf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim