Öğretmen Diyarı

ÇOCUKLARIN YETENEK VE YARATICILIĞINI GELİŞTİRİCİ 10 FARKLI ETKİNLİK
 Çocuklarda yaratıcılığı geliştirmenin önemi malumunuz ortada. Özellikle yeni nesil ekran çağı çocuklarını biraz olsun ev ortamında ekrandan uzaklaştırmak için yapılabilecek birçok etkinlik var. Çocuğunuzla yapacağınız her etkinlik, onunla etkili vakit geçirmeniz açısından da çok önemli.
Çocukların yaratıcılığını geliştiren, geliştirirken düşünme, olaylara farklı bakış ve problem çözme becerilerini de arttırmayı hedefleyen ev etkinliklerini sizler için derledik. Çocuğunuzla birlikte evde kolayca yapabileceğiniz etkinliklere göz atmaya ne dersiniz?
Kelime Oyunu
Çocuklardan 15 tane” k” ve “s” harfleri ile başlayan kelimeler bulmasını isteyeceğiz. Aynı etkinlikte 15 tane de “g” ve “e” harfleri ile biten kelimeler buldurabilirsiniz. Yada içerisinde “a” ve “d” harfleri olan kelimeler buldurulabilir. Etkinliği geliştirmek adına bulduğu kelimelerin anlamları üzerine de etkinlik yapılabilir.

Garip Harfler
Çocuklara, üzerinde farklı harfler bulunan kağıtlar verilir. Çocuklar bu harflerle başlayan bulabildikleri kadar çok hareket anlatan kelime bulmaları istenir. Bu kelimeleri bulurken sözlükten yararlanması sağlanabileceği gibi evdeki büyüklerden de yardım alabilir.

Kafiye (Uyak) Zamanı
Bir nevi şiir yazma oyunudur. Mantıklı yada mantıksız şiirler olabilir ancak şiirler kafiyeli olmalıdır. Örnek vermek gerekirse;

Limon sen neden sarısın?
Rengin solmuş, hasta mısın?
Koşup koşup terlersen
Soğuk sular içersen
İşte böyle sararırsın.

Not: Şiirin anlamlı olması gerekmiyor. Sadece kafiyeli olarak bitmesi gerekli.

Eklerle Kelime Oluşturma
Çocuklara kelimeler verilerek bu kelimeleri ekler yardımı ile uzatabildikleri kadar uzatmaları istenir. Başlangıçta sizler birkaç örnek yapabilirsiniz. Sonrasında ise hadi bakalım şimdi sen kelime türet diyebiliriz. Hatta bu bir oyun şeklinde tüm aile tarafından oynanabilir.

Ne Olurdu?
Çocuklara “Her zaman gündüz olsaydı ne olurdu?” ya da “Her zaman yaz olsaydı ne olurdu.” “Güneş olmasaydı ne olurdu?” gibi sorular sorularak çocukların düşünmelerini sağlayabilirsiniz. Sonrasında çocukların verecekleri cevaplar üzerine konuşmalısınız. Çocukların verdikleri cevaplar eleştirilmeden, yargılanmadan dinlenilmesi önemlidir.

Reklamcılık Oyunu
Çocuklara bir nesne verilir, (oyuncaklarından herhangi biri) bu nesneyi tanıtan bir reklam senaryosu düşünmeleri istenir. Karşısındaki kişiyi ikna ederek bu nesneyi satması söylenir. Alıcıya nesnenin özellilerini , neden alması gerektiğini anlatması ve alıcının ne işine yarayacağı konusunda bilgi vermesi istenir.

Neler Oluyor?
Benim en çok sevdiğim oyunların başında gelmektedir. Özellikle çocuklarınızla dış mekanlarda beklemek zorunda olduğunuzda ya da seyahat ederken etrafınızdaki insanları gözleyerek,
ne düşündükleri, neden orada oldukları, beden dillerinden ruh hallerinin nasıl olduğu tahmin edilmeye çalışılır. Hatta bu konuda bir çeşit senaryo yazılabilir.

Örneklemek gerekirse: Metroda kapılar açılınca ellerinde poşetlerle bir bayan acele ile bindi. İşte yukarıdaki sorularla bir senaryo oluşturulabilir. Sanırım acil yetişmesi gereken bir durum var. vb. Ya da bir kalabalık grup görüldü ise “Ne olmuş, ne oluyor, ne olacak?” soruları sorularak tahmin edilmesi istenir.

Geleceği Görmek
Çocuklarınıza ellerinde bir dürbün olduğunu (Çocukların yaşları küçük ise iki el dürbün şeklinde yapılabilir ya da evde mevcutsa gerçekten dürbün verilir.) bu dürbünün geleceği gösterdiği söylenir. Şimdi anlat bakalım gelecekte ne görüyorsun. Burada kendinle ilgili ne görüyorsun? Ya da annenle, babanla, kardeşlerin vb. sorular sorularak bakış açısı genişletilebilir.

Ender Rastlanan Kuş
Özellikle çocuklarınızla doğa gözlemi amacı ile yapılabilecek çok harika bir etkinliktir. Doğada gördüğümüz bir kuş için çocuklara “Bu kuşu diğerlerinden farklı yapan özellikler nelerdir? Daha küçük olsaydı neleri yapamazdı? Büyük hâliyle yapamayacağı üç şey nedi? Bu kuş evde beslemeye uygun mu? Hayvanat bahçesinde yaşayabilir mi?” gibi sorularla kuş hakkında konuşması, gözlem yapması sağlanır.

Büyük Dünyadaki Küçük İnsan
Çocuklara yanındakilerden oldukça kısa, elinde oyuncağı olan bir kız /çocuk resmi gösterilip resim hakkında; “Kız ne düşünüyordur? Ne hissediyordur? Oyuncak bebek ne hissediyordur? Büyük insanlar ne hissediyordur? Resimdekilerden hangisi olmak isterdin? Neden? Üç yaşında olduğunu hayal ettiğinde bu durumun avantajlı ve dezavantajlı noktaları neler olabilir?” soruları sorularak, düşüncelerini anlatması istenir. Bir diğer olay ise bu kızı nasıl mutlu edebiliriz diyerek, problem çözmesi sağlanır.

Kısa Bağlantı :  http://clss.link/1Kdflko

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim