Öğretmen Diyarı

Çocukların uyku saati ile ilgili kurallar konulmalı

ÇOCUKLAR İÇİN SAĞLIKLI UYKU SÜRELERİ NE KADARDIR?

Çocuklar daha küçükken daha çok uykuya ihtiyaç duyarlarken, büyüdükçe daha az uykuya ihtiyaçları olur. Her yaş grubunun uyku ihtiyacı bu sebeple farklılık göstermektedir. Bebeğin uyku saatleri nasıl olmalı? Bebekler özellikle ilk doğduklarında 16-18 saat arası uyurlar. Onların gelişimi için de bu gereklidir. 2 yaşındaki çocuklar için 10-12 saat gece uykusu ve 2 saat gündüz uykusu yeterlidir. 3 yaşındaki çocuklar için 10-12 saat gece uykusu ve 1-2 saat gündüz uykusu yeterlidir. Peki, 4 yaşındaki çocuğun uyku düzeni nasıl olmalı? 4 yaşındaki ve 5 yaşındaki çocuklar için ise yine 10 saat gece uykusu ve 1-2 saat gündüz uykusu ideal sayılabilir. Bu yaşlarda çocuklar artık gündüz uyumaya ihtiyaç duymayabilirler.

ÇOCUKLARIN VAKTİNDE UYUMAMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Çocuklar tek başına kalmak ve sürekli ilgi görmek isterler. Çünkü o yaşta benlik duyguları çok gelişmiştir. Bu yüzden ilgi odağı olmak için uyumayı reddedebilirler. Bunun dışında karanlıkta uyumak ya da canavarların ona zarar vereceği gibi düşünceler onlar için korkutucu olabilir. Ya da evdeki gücü ve kontrolü ellerinde tutmak için uyumak istemeyebilirler. Odadaki fiziksel durum örneğin oda sıcaklığı, gürültü gibi etkenler de uyku istememelerinin bir sebebi olabilir.

ÇOCUKLARIN VAKTİNDE UYUMASINI NASIL SAĞLARSINIZ?

Çocuklar uyumak için sessiz, sakin ve uygun şartlar ararlar. Bu yüzden etrafta onun dikkatini çekecek şeyler bulunmamalıdır. Çocuğunuz uyumak için odasına gittiğinde televizyonu bir süre kapatabilirsiniz. Ya da sizin derin bir sohbete girdiğinizi gören çocuk buna katılmak isteyecektir. Çocuğunuz uykuya dalana dek evde sessiz bir ortam sağlamalısınız. Bir de çocuklarınıza sistemli bir uyku düzeni oluşturmak için önce dişlerini fırçalamalı, anne ve babasına iyi geceler öpücüğü vermeli ve yatağa gitmelidir. Daha sonra anne ya da baba uykuya dalmadan önce çocuğuna bir masal anlatmalı ve tekrar masal istemesi halinde yarına kadar beklemesi gerektiği söylenmelidir. Bu davranışlar sıra ile yapılırsa bir rutin oluşturulabilir. Çocuk uyumamak için sizi suistimal etmek isterse bile katı olmalısınız. Her gün bunu tekrar ederseniz bir süre sonra alışacaktır. Ayrıca çocukların hayal güçleri yüksek olduğu için odalarında cadıların ya da canavarların bulunduğunu söyleyip sizinle yatmak isteyebilirler ya da karanlıktan korkabilirler. Bu durumda ona masal okurken cadılar ve yaratıkların gerçekte olmadığını ona her masalda belirtebilirsiniz. Karanlıktan korkuyorsa bir gece lambası ile loş bir ortam yaratabilirsiniz. Çocuğunuzu bu konuda ödüllendirerek onu uykuya vaktinde gitmeye ikna edebilirsiniz. Örneğin bir hafta boyunca aynı saatte uyursa ona dondurma alacağınızı ya da arkadaşları ile parti yapabileceğini söyleyebilirsiniz.

 

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim