Öğretmen Diyarı

Çocukların Tırnak Yeme Alışkanlığı Ve Önlemleri

Tırnak yeme alışkanlığının temelinde bir çok etken olabilir, üzüntü sıkıntı, öfke, korku, güvensizlik, aile içi veya aile dışı iletişim sorunlarını sayabiliriz.Aile içindeki sorunlar ebebeynlerin çok sık kavga etmesi, boşanma, ayrılık, kendini rahat ifade edememe sorunu da çocuklarda tırnak yeme davranışını oluşturabilir.Tırnak yeme alışkanlığı başta kendine güvensizlik ifadesi olarak da görülür.

       Tırnak yemesi aslında ruhsal tatminsizliğin belirtisidir. Bu nedenle çocuğa yakınlık göstermeli, oyalanacak şeyler bulması açısından spora ve açık havada oyun oynamaya alıştırmalıdır. Bu rahatsızlığın çocuklarda 3-4 yaşından önce görülmesi çok nadirdir.

       Çocukların %33 de tırnak yeme davranışı görülür bu oran erken ergenlik çağına kadar sürebilir. Ergenlik çağında tırnak yiyen çocukların sayısı %40-45’e kadar yükselebilir. Yani ergenlik çağına doğru çocukların hemen hemen yarısı tırnak yeme davranışı gösteriyor. 

Bunun nedeni olarak gençlerin çevreden onay görmemeleri olarak değerlendirilmekte. Ayrıca tırnak yiyen çocukların ailelerinin çoğunda tırnak yiyenlere rastlanmaktadır. Bu yüzden tırnak yemenin taklit olduğu ve büyükleri taklit ederek öğrenildiği ileri sürülmekte. 

        Ergenlik çağında sosyal onay görenlerin çoğu bu alışkanlığı bırakmaktadır.


Tırnak Yemesi için Alınabilicek Önlemler 

-Tırnak yiyen çocuklar için geceleri yatarken eski hafif eldivenleri giydirerek tırnağını ısırdığında hatırlatıcı bir önlem olabilir.

-Çocuğa korku ya da kaygı yaratacak durumlardan kaçınılmalı.

-Tırnağa acı zararsız bir sıvı sürülebilir.

-Çocukların ilgisini farklı bir yöne çekerek de bunu önleyebiliriz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol