Öğretmen Diyarı

Çocukların Para İle İlgili Yanlış Algılar Oluşturmasına Neden Olmayın

PARA KÖTÜDÜR

Paranın yalnız başına herhangi bir anlamı yoktur. Parayı iyi ya da kötü olarak nitelendiren ise yalnızca insanlardır. Paranın hayır getirmediği, çok paranın kirli olduğu, çok para istemenin tamahkarlık olduğu gibi çeşitli kültürel kodlar çocuklarda yanlış düşüncelere sebep olabilir. Para, kötü değildir. Parayı kötü yerlere harcayan ve kötü işler yapan insanların kendileri kötüdür. Para, silah ticareti yapılarak da kullanılabilir ya da yoksul insanlara yardım etmek amacı ile de kullanılabilir. Bu sebeple çocuklarınıza sürekli para kötüdür ya da para iyidir gibi niteleme cümleleri kurmamalısınız.

PARA BİRİKTİRİLMELİDİR

Çocuğunuza parayı harcamayı öğretmek için çeşitli yollar vardır. Örneğin çocuğunuza parayı öğretmen oyunları ile parayı anlatabilirsiniz. Aslında çocuklarınıza parayı biriktirmeye odaklanmaları yerine akıllıca harcamayı öğretmeniz gerekir. Çünkü çocuk parayı sürekli biriktirmeye odaklanırsa para harcamadan kaçabilir. Para harcamamak ise hayatın zevkle geçmesini engelleyen bir unsurdur.

 

BİR TEK PARA KAZANMA YÖNTEMİ VARDIR

Hayır yoktur! Para farklı yollar ile kazanılabilir. Parayı harcamanın da, kazanmanın da, bütçe hesabı yapmanın da bir tek yolu yoktur. Hangi meslekleri yaparak çocuğunuza para kazanıldığını anlataabilirsiniz. Çocuklarınıza bir çok alternatif yol sunabilirsiniz. O, vakti geldiğinde kendine uygun olanı tercih edecektir.

PARA HERŞEYDİR

Para asla herşey demek değildir ve para ile herşey satın alınamaz. Manevi duygular, dostluk, sevgi, fedakarlık, dürüstlük, erdemli olma, onurlu olma, aşk, mutluluk ya da vefa gibi duyguların parasal bir değeri yoktur fakat çok önemli duygular ve değerlerdir. Bu sebeple çocuğunuza paranın satın alamayacağı güzelliklerden de bahsetmelisiniz.

ZENGİN OLAN KİŞİ GÜÇLÜ KİŞİDİR

Güç ile parayı özdeşleştirmek çocuklarda algı yanılgısına neden olabilir. Çünkü para ile iktidarın oluşabileceğini düşünen çocuk, bir yetişkin olduğu zaman paraya sahip olduğunda bunu zorbalığa dönüştürebilir. Bu sebeple onun kafasındaki yanlış algıları engellemek için aile olarak söylediğiniz her cümleye dikkat etmelisiniz.

 

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim