Öğretmen Diyarı

Çocukların Okul Başarısında Sağlığın Önemi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali Şimşek, ebeveynlerin çocukların arkadaş çevresine dikkat etmesi gerektiğini belirtti

Sağlık konusunda değişik aktiviteler yaparak halkı bilinçlendirmeye devam eden Samsun Büyük Anadolu Hastanesi, bu kapsamda Canik ilçesindeki İnönü İlköğretim Okulu Konferans Salonu'nda öğrenim gören öğrencilerin velilerine "Çocukların Okul Başarısında Sağlığın Önemi" konulu seminer verdi.


Seminerin açılış konuşmasını yapan Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Güner Armutlu, "Hastane olarak bu tür etkinlikleri yaparak sosyal sorumluluk anlayışı içinde halkımızı bilinçlendiriyoruz. Çocuklar bizim geleceğimiz her şeyimiz bu düşünce içinde biz de okullarda velilerle buluşarak sizlerle soru cevap şeklinde uzman doktorlarımızı buluşturarak hizmeti ayağınıza getirmiş olacağız. Takıldığınız sormak istediğiniz sorular içinde hastanemiz 7 gün 24 saat sizlerin hizmetinizdedir" dedi.


Çocukların eğitim başarısında sağlık konusunun ihmale gelinmeyeceğine vurgu yapan Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali Şimşek, anne ve babaların çocuklarını çok iyi gözlemlemelerini geleceğin teminatı olan çocukların okulda başarılı olabilmeleri için vücut sağlığının çok önemli olduğunu söyledi.


ÇOCUKLARDA KALP KRİZİ RİSKİ


Çocuklarda pek görülmese de kalp krizinin ölümlere sebep olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali Şimşek, "Çocuklarda sık sık tekrarlayan, yanma, batma ve sıkışma gibi şikayetler ve göğüs ağrısının kalp hastalığının habercisi olabilir. Erken tanı konan kalp hastalıklarının kontrol altına alınarak tedavi edilebildiğini, tanı konulmamış kalp hastalıklarının ise ani ölümlere neden oluyor. Çocuğu sık sık uykudan uyandıran, oyun oynarken oyunu bırakmasına neden olan, günlük aktivitesini kısıtlayan ağrı, yanma, batma, sıkışma hissi, nefes darlığı ve ateş bulguları halinde kalp hastalığından şüphelenilmeli ve hem çocuk hem de çocuk kalp doktoruna başvurulmalı" diye konuştu.


ARKADAŞ ÇEVRESİNE DİKKAT


Uzm. Dr. Ali Şimşek sözlerine şöyle devam etti: "Her çocuk bir spor dalıyla uğraşmalı. Onları spora teşvik edin kendinizde onunla birlikte spor yaparak onları özendirin. Özellikle arkadaş çevresine de dikkat edin. Tüm arkadaşlarını tanıyın. Kötü alışkanlıklar her zaman arkadaş çevresinden gelmektedir. Ülkenin sorunlarına duyarlı bir çocuk yetiştirmeye çalışın. Onlarla konuşun, sorunları sıkıntıları hakkında konuşarak onlara yardımcı olun. Her mesleğin bir önemi vardır. Onlara meslek seçimi yaparken baskı yapmayın, kendi yeteneklerini keşfederek onlara yol gösterin. Özellikle aşılara dikkat edin, grip aşısı ve kızlarımızda rahim ağzı kanseri için 9-26 yaş arasında yapılan aşılarını yaptırmayı unutmayın, bir uzman hekime muhakkak başvurun. Çocuklarınıza zaman ayırmayı da sakın unutmayın" şeklinde konuştu. Seminer daha sonra soru-cevap şeklinde devam etti.


Kaynak: (İha)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol