Öğretmen Diyarı

Çocukların Ekran Kullanımına Yönelik Uyarılar Değişiyor Mu?

Amerikalı çocuklar üzerinde yapılan son bir araştırmaya göre 8-12 yaş arası çocuklar, haftanın 7 günü ve yılın 52 haftası boyunca günde 4 buçuk saatlerini ekran başında geçiriyor. 12-18 yaş arasında bu oran daha da yüksek: Yaklaşık olarak günde 7 saatten bahsediyoruz. Üstelik bu, okul için ya da okuldayken dijital aletleri kullanma sürelerini kapsamıyor.

iPad’i olan bebeklerden sınıflardaki Chromebook’lara kadar dijital aletler giderek daha da fazla her yerde olmaya başladı. Hem eğitim çevrelerindeki hem de ebeveynler arasındaki en tartışmalı konulardan biri de elektronik medyanın çocukların hayatlarındaki en uygun rolün ne olduğu.

Dijital medyanın gelişen zihinler için hem faydalarını hem de zararlarını destekleyen araştırmalar mevcut. Ancak çok sayıda soru hala cevaplanmamış bir şekilde duruyor.

Ancak çocuk büyüten ya da çocuklara eğitim veren insanlar olarak bizler, kesin bilimsel verilerin gelmesini uzun yıllar beklemeyi göze alamayız. Bu yüzden Amerikan Pediatri Akademisi, bu yılın ilerleyen dönemlerinde medya kullanımına yönelik ilkelerini güncellemeyi planlıyor. Mevcut öneriler, 2 yaş altındaki çocuklar için her türlü ekrandan kaçınmayı ve daha büyük çocuklar için günde maksimum iki saat yüksek kaliteli içeriğe izin vermeyi içeriyor.

Amerikan Pediatri Akademisi’nin İletişim ve Medya Birimi Başkanı David Hill’a yeni önerilerinin neler olacağını sorduk ve ekranları nasıl daha akıllıca kullanabileceğimize dair tavsiyeler istedik.

Ekranda zaman geçirme ile ilgili yeni önerileriniz gelecek yakında. Neden şimdi?

Amerikan Pediatri Akademisi, en güncel verileri yansıtmak için bütün önerilerini rutin olarak günceller. Çocukların çok hızlı değişen medya kullanımlarının ışığında bu önerilere yönelik süreci hızlandırmayı umut ediyoruz. Ebeveynler için ulaşılabilir olan teknolojiler arttıkça ve geliştikçe, onların da mevcut durumlarını yansıtan önerilere ihtiyaç duymalarını anlıyoruz. Hedefimiz yeni açıklamamızı Ekim 2016′da yayınlamak.

Yeni önerilerin arkasındaki hedefler neler?

Yaptığımız tüm açıklamaların arkasındaki hedefler aynıdır: Çocuk sağlığı ve gelişimi ile ilgili mevcut en iyi bilimsel verileri derleyerek, ebeveynlerin, sağlık personelinin ve politika yapıcıların, çocukların optimum sağlıklarını (fiziksel, ruhsal, duygusal) geliştirmek için birlikte çalışmalarına destek olacak şekilde tavsiyelere dönüştürmek.

Aslında sonbaharda bir ön duyurunuz oldu. Bu duyurunuzda, içeriği dikkatli kontrol etme ihtiyacı ve ebeveynlerin zaman zaman kendi cihazlarını ortadan kaldırmaları ihtiyacı gibi konulara değindiniz. Ayrıca belli türde interaktif medyanın 2 yaş altındaki çocuklara hatta bebeklere bile faydası olabileceğini iddia ettiniz. Tepkiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Biraz yanlış anlaşılmasından dolayı üzüldüm. Mobil ve interaktif ekranların çocukların hayatlarında çok yaygın olduğunu kabul etsek de, onların toptan benimsenmesinin savunucusu olmadık. Bence yapacağımız açıklamalar oldukça “tutucu” olacak ve elektronik medya kullanımının çocuk sağlığı ve gelişimi üzerindeki bilinen etkileri üzerine söylediklerimizi pekiştirecektir.

Dijital aletlerin çocuklar üzerindeki etkileriyle ilgili olarak bir kamplaşma olduğunu görüyoruz. Sanki bir “zararı azaltma” tarafı var. Onlar ekrana maruz kalmanın, artık bebekler için bile kaçınılmaz olduğunu ve bu yüzden ailelere bundan vazgeçmelerini söylemenin hiç de gerçekçi olmadığını düşünüyor. Siz de o tarafta mısınız?

Biz, toplumun görüşünden bağımsız olarak bilimsel verilerin desteklediklerini savunuruz. İç mekanlarda sigara içilmesini yasaklamanın, benzin ve boyadan kurşunu çıkarmanın ve çocuk koltuklarını arabalarda zorunlu yapmanın, kimse tarafından uygulanmayacağı için gerçekçi olmayan öneriler olarak görüldüğü zamanları yaşadık. Oysa bu uygulamaların her biri çok yaygın bir şekilde hayata geçti ve çocukların sağlığı üzerinde aşırı pozitif etkiler sağladı.

Eğer gelecekte yapacağımız açıklamalar, herhangi bir yaşta elektronik medyadan tamamen uzak durmayı tavsiye etmeyi bırakırsa, bunun sebebi elimizdeki verilerin bu tür bir tavsiyeyi açık bir şekilde desteklememesi olacaktır. Esas soru, çocuklarda elektronik medya kullanımının diyet yapmaya mı yoksa sigara kullanımına mı daha çok benziyor olduğu. Diyet konusundaki zarar azaltıcı ölçüler, diyetin obezite yaygınlığının gidişatını değiştiriyor olması. Sigara konusunda ise hiçbir yaşta güvenli bir düzeyde maruz kalma söz konusu değil. Benim görüşüme göre diyet benzetmesi daha uygun çıkacak.

Teknoloji konusundaki en pozitif ebeveynlik uygulamaları hangileri?

Birincisi kesinlikle rol modeli olmak. Yemek sırasında ya da sizin ilginize ihtiyaç duyduklarında telefonunuzu kenara koyarak çocuğunuzun önünde kendi farkındalığınızı gösterin. İkincisi, beğendiğiniz davranışlarını takdir ettiğinizi çocuklarınızın bildiklerinden emin olun. Eğer boyama yaparlarsa ya da kitap okur ya da bisikletlerine binerlerse, ne yaptıklarını ve neden bundan keyif aldıklarını sormak için zaman ayırın. Bu konuşmalar “gerçek” dünyanın keyiflerine odaklanmalarını sağlayacaktır. Ayrıca aktivitelerinin sizin ilginizi çektiğini fark edeceklerdir.

Son olarak medya ile ilgili kurallar oluşturmaya onları da dahil edin. Uygun elektronik medya kullanımının neye benzediğini düşündüklerini ve üzerinde anlaşılan kurallara uymamanın ne tür sonuçları olabileceğini sorun. Onlara bu tartışmalarda rehberlik etmeniz gerekebilir, ancak beklentilerinin sizden pek de farklı olmadığını fark edeceksiniz muhtemelen.

 

 

 

Kaynak: http://www.npr.org/sections/ed/2016/01/06/461920593/kids-and-screen-time-a-peek-at-upcoming-guidance

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim