Öğretmen Diyarı

Çocukların Beynini Yoran Alışkanlıklar

Beynimiz bütün vücudu kontrol eden hayatımızı etkileyen en önemli organdır. Özellikle sınavlara hazırlanan ve yoğun çalışan öğrenciler için daha da önemli hale gelmektedir.

Bazı alışkanlıklarımız var ki beynimize zarar verir ve beynimizi yorar. Bu alışkanlıklardan kurtulmak ise bizi gün içinde rahatlatacağı gibi aynı zamanda beynimizin daha iyi çalışmasını sağlar.

Örneğin bazı öğrenciler yatarken başlarına şapka, bere veya eşarp takmaktadır. Bu eylem beynin ihtiyacı olan oksijen miktarını almasını engeller. Bu da oldukça zararlıdır. Bu gibi beynimize verdiğimiz zararları engellemek için aşağıda saydığımız bazı alışkanlıklarımızdan kurtulmamız gerek.

Kahvaltı yapmamak

Kahvaltının en önemli öğün olduğunu hepimiz bilmemize rağmen bu konuda önemi nedense atlıyoruz. Beynimizin güne başlamak için ihtiyacı olan ve enerjimizin yükseleceği zamanlarda bize destek olacak en önemli öğün kahvaltıdır. Bu nedenle öğrencilerin kahvaltıları atlamaması, mutlaka kahvaltı yaparak evde ayrılmaları önemlidir.

Aşırı şeker tüketmek

Bütün öğrenciler şekeri sever. Şekeri yemeye başladıklarında da daha çok tüketmek için iştahları kabarır. Özellikle de başka öğrencilerden görmeleri ile şeker tüketimleri artar. Fakat aşırı şeker tüketimi bilişsel rahatsızlıklara, depresyona veya hafıza sorunlarına yol açabileceği gibi vücutta da diğer rahatsızlıklara neden olabilir.

Aşırı yemek yemek

Aşırı yemek yiyen öğrenciler mutluluk hissine kapılırken daha da çok yemek yemek isterler. Bu nedenle obezite de başta olmak üzere bir çok rahatsızlığa neden olur. Salgılanan hormonlar ise beynin yapısındaki değişimleri de beraberinde getirir. Öğrencilerin sağlıklı beslenme bu nedenle önemlidir. Öğrencilerin sağlıklı bir şekilde beslenmesinde ailelerin rolü de büyüktür.

Zararlı alışkanlıklar

Her ne kadar öğrencilerin zararlı alışkanlıklara sahip olmadığını düşünsek de açıklanan verilere göre sigara, alkol veya uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıkların tüketim yaşları giderek düşmekte. Öğrencilerin bu zararlı alışkanlıklardan uzak durması için ise ailelerin ve öğretmenlerin gerekli tedbirleri alması gerekir. Depresyon, hafıza kaybı gibi sorunlara yok açan bu alışkanlıklar öğrencinin bütün hayatını olumsuz etkilemektedir.

Yorgunken çalışmaya devam etmek

Yorgun olduğumuzda beynimizin çalışma temposu düşer. Bu tempo düşüşünde bizim de çalışmaya devam etmemiz beynimize daha çok yük bindirmektedir. Bu da beynimizin odaklanması gereken noktalara odaklanmasını engellemektedir. Özellikle de bağışıklık sistemimizin düşmesine ve çeşitli hastalıklara yakalanmamıza neden olur.

Uykusuz kalmak

Uyku, öğrenciler için oldukça önemlidir. Uyku zamanında beynimiz öğrendiklerimizi hafızamızda ilişkilendirirken aynı zamanda hücrelerin yenilenmesini de sağlamaktadır. Vücuttaki toksinlerin temizlenmesinin yanında beyninde dinlenmesine neden olur. Az uyku ise öğrencilerin beyninde hücre ölümlerine ve az da olsa beyin hasarına neden olur. Öğrencilerin en az 7 saat uyuması önemlidir.

Hava kirliliği

Öğrencilerin hava kirliliği olan bölgelerde yaşaması onların oksijen oranı az olan havayı solumalarına neden olur. Böylece ihtiyacı olan oksijen miktarını alamadıkları için beyne giden oksijen miktarı da azalmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin hafta sonlarında veya fırsat buldukları zamanlarda oksijen miktarı bol olan yerlere gitmeleri gerekmektedir.

Beyin aktiviteleri yapmamak

Beynimiz gün içerisinde yazmak, konuşmak veya düşünmek gibi aktivitelere ihtiyaç duyar. Gün içerisinde bunu az yapan öğrencilerin korteks yapıları küçülür. Bu nedenle gün içerisinde bunu yeteri düzeyde yapmaları gerekir. Gün içerisinde uzun süre yalnız kalınıyorsa eğer o zaman bulmaca çözme, araç plakalarından kelimeler türetme, sayılar arasında bir ilişki belirleme gibi etkinlikler yapmaları gerekmektedir. Böylece beynin ihtiyaç duyduğu aktiviteler yapılmış olacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol