Öğretmen Diyarı

ÇOCUKLARIN BEYİNLERİNİ KULLANMALARINI ENGELLEMENİN 9 YOLU

1. Çocukların/öğrencilerin soru sormalarına engel olun. Soru soran çocuklarla alay edin, onlara kızın, sorularına doğru dürüst cevap vermeyin. Böylece soru sorarsam büyüklerim bana kızar diye korksunlar. Soru sormaktan ve düşünmekten vazgeçtiklerinde beyinlerini kullanmalarına engel olursunuz.
2. Çocukların merak duygularını köreltin. Sakın merak duygularını harekete geçirecek ve onları araştırmaya yönlendirecek görevler/ödevler vermeyin. İnternetten bulup yazabilecekleri konular verin, onlar yazıcıdan çıktı alıp getirsinler. Böylece beyinlerini kullanmalarına gerek kalmaz.
3. Öğrenciler size soru sorduğunda bütün sorulara hemen cevap verin. Sakın “Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” diye diğer öğrencilere sormayın. Allah korusun arkadaşlarının sorusu üzerinde düşünürler de beyinlerini kullanmış olurlar.
4. Siz bir soru sorduğunuzda ilk parmak kaldıran “çalışkan” bir öğrenciye söz hakkı verin. Verin ki o cevabı verdiğinde diğer öğrenciler cevabı bulmak için düşünmeyi bıraksınlar da beyinleri gelişmesin.
5. Öğrencileri sınıfça veya gruplar halinde sakın tartıştırmayın. Tartışmak, karşı tezleri çürütmek için yeni düşünceler üretmeyi gerektirir. Yeni düşünceler üretmek için beyinsel bir faaliyet gerekir. Bu da beyni geliştirir. Aman tartışmalarına engel olun.
6. Çocukların karşılaştığı sorunları kendisinin çözmesine fırsat vermeyin, onları siz çözün. Onların sorunsuz yaşamalarını sağlayın. Unutmayın, eğer çocuklar kendi sorunlarını çözmeye kalkışırsa beyinlerini kullanmak zorunda kalırlar.
7. Kendi inançlarınızı, siyasal ve ideolojik düşüncelerinizi hiç sorgulamadan kabul etmesini sağlayın. Böylece beyinlerini kullanmalarının önüne geçmiş olursunuz.
8. Çocukların/öğrencilerin bilgileri anlayarak öğrenmesine engel olun, onları ezberlemelerini sağlayın. Sınavlarda da ezberlettiğiniz bilgileri sorun. Onları hep böyle alıştırın; alıştırın ki yeni bir durumla karşılaştıklarında beyinlerini kullanarak bu yeni duruma uyum sağlamayı alışkanlık haline getirmesinler.
9. Büyüklerin yanında konuşmak istediğinde, farklı bir fikir söylediğinde, sorunlara bir çözüm ürettiğinde, yeni bir alet tasarlamaya kalkıştığında, bir icat düşündüğünde onlara “Bacaksız, sana mı kaldı bu işler!” diyerek kızın, onları küçük görün ve hakaret edin.
Tebrik ederiz, çocuğunuzun/öğrencinizin beynini kullanmasına engel oldunuz. Harikasınız.
Muhammet YILMAZ
Öğretmen/Eğitimci-Yazar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim