Öğretmen Diyarı

Çocuklarımızı Her Dönem Takip Etmek Önemlidir

Sevgili okurlarım yoğun tempo yüzünden birkaç haftadır sizlerle bir arada olamadım. İnanın bu süreçte gelen telefonlar sizinle paylaşmam gererken birçok konunun biriktiğini anlatır gibiydi.


İlkbaharın ortaları geldi, okullar için sona yaklaşıyoruz. Gündem veli toplantısı. Bilindiği gibi veli toplantıları okul-aile ve öğretmenler arasında iş birliğini gerçekleştirmek, velileri öğrencilerin akademik durumları hakkında bilgilendirmek, okula iletişimi güçlendirmek için yılda en az iki kez olmak üzere yapılmaktadır. Buradaki en önemli noktalardan biri üniversite yaşamı dışında eğitimin her kademesinde veli toplantıları düzenlenmesi ve veli katılımının esas oluşudur. Her nedense okul öncesi eğitim döneminde, ilkokulda ve hatta orta okulda bile çocuklarımızın öğrenci olduğunu, okul durumlarının takip etmenin onların geleceği için önemini unutmuyoruz da, liseye gelince işler bir anda değişiyor.


Akademik stresin en yüksek seviyeye ulaştığı ve üniversite seçimi ile gelecek kaygılarının baskı kurduğu bir dönemde bir de ergenlik problemlerinin çocuklarımızın üzerinde yarattığı değişimleri göz önünde bulundurduğumuzda sanırım çok dikkatli olunması ve özen gösterilmesi gereken bir dönemdir lise çağları. O zaman okul-aile işbirliğinin en çok pekiştirildiği ve çocuklarımız ile ilgili okul bilgilerinin en rahat paylaşıldığı veli toplantılarına neden katılım yok denecek kadar az olmakta. Veli toplantılarından birinde sınıf kapılarında bekleyen öğrencilere branş öğretmeni ”Neden bu kadar az veli katılımı var, bir türlü anlamıyorum” diye dert yanarken öğrencinin verdiği cevap net ve bir o kadar da manidar ”öğretmenim arkadaşlarımızın bir kısmı okuldaki durumlarının öğrenilmesinden korktukları için ailelerin gelmesini istemiyorlar, bir kısmı da çağırsa da aileleri umursamadığı için söyleme gereği hissetmiyorlar. Tüm bu nedenlerden dolayı veli bildirim notlarının ailelerine ulaşmasına engel oluyorlar.”


Sevgili veliler her çocuk farklı bir bireydir. Her şeyden önce çocuklarımızı birbirleriyle karşılaştırmak yerine kendi özelliklerine göre değerlendirirsek, derslerindeki başarısızlıklarında suçlamak, azarlamak yerine destek olmaya çalışırsak, okul içinde ve dışındaki yaşamları ile ilgilenirsek, okulu yarışması gereken bir kurum olarak değil, hedeflerine ulaşmada basamak olarak gösterirsek, çocuklarımıza gösterdiğimiz sevgide ve başarı beklentilerimizde tutarlılık gösterirsek, ilk yaşadıkları başarısızlık karşısında güvensizlik hisleri uyandırmayıp, desteklemeye devam edersek sanırım bu sorunun büyük bir basamağını çözmüş olacağız.


Sevgili meslektaşlarım bir ricam da sizlere. Lütfen ama lütfen veli toplantılarında öğrencilerinizin bireysel bilgilerini bütün veliler içinde paylaşmayın, bu tür aktarımları özel veli görüşmelerinde bildiriniz. Veli katılımı etkileyen (hem öğrenci hem de veli açısından) çok önemli bir neden de bu.


Sevgilerimle...


Kaynak: Okul öncesi Eğitim Uzmanı-Nimet Şebnem Yılmazer

 

haber3.comDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim