Öğretmen Diyarı

Çocuklarımızı Cezasız Disipline Etmenin 3 Püf Noktası

Çocuklarımızın yanlışlarından öğrenmelerini, bunlardan ders almalarını ve buna bağlı aynı hareketi tekrarlamamalarını hepimiz istiyoruz. Bunun için de hatalı davrandıklarında onları kimilerimiz odalarına cezaya yolluyor, kimilerimiz sevdiği oyuncağı veya izin verilen TV, sosyal medya gibi kavramları belli bir süreliğine yasaklıyor ve onların alıştığı sevdiği bir şeyden mahrum bırakarak deyim yerindeyse akıllanmalarını istiyoruz. İstenilen şey esasen küçük çocuğun bu süre içinde yaptığı ile cezayı ilişkilendirip bu hareketi ceza görmemek için yinelememesidir. Maalesef bu ceza sisteminin özellikle küçük çocuklarda hiçbir şekilde istenen hedefe yönelik çalışmadığı ve çocuğun aldığı cezaya rağmen aynı hareketi zaman zaman yinelediğini ortaya koymuştur.
Disiplin sözcüğü algımızda çoğu kez ceza kavramını da çağrıştırır, oysa disiplin sözcüğün latince kaynağı disciplina‘nın kelime anlamı  öğretmek–öğrenmek’tir.
Aslında bu kelimenin kaynak anlamı bizi doğru bakış açısına götürecek sözcüklerdir. Küçük çocuklarımıza nasıl davranmalıyız ki onlara doğru davranışları sosyal anlamda uyumluluğu öğretebilelim?
Yaptıkları hatalara ceza verdiğimizde bu hataların bedelini bir nevi onlara ödettiğimiz için öğrenme işlemi ne yazık ki gerçekleşmemektedir. Açıkçası çocuklar çoğu kez de yaparım, bedelini de öderim gibi bir algı da geliştirebiliyorlar. Hatta çoğu küçük çocuk cezanın veya bağırmaların negatif de olsa ebeveyn ilgisini kendisine yönelteceğini bildiğinden hatalı davranışı yapmayı tercih edebilmektedirler. Örneklersek canı sıkılan bir ufaklık ütü yapan annesinin sırf ilgisini çekebilmek uğruna masadaki örtüyü çekiştirip masa üstündeki su dolu bardağı yere düşürebilir. Bunun sonucunda yiyeceği azar ise onun için gelip geçici çabuk ödenen bir bedel olmaktan öte olmayacaktır. Ceza çoğunlukla güç tartışmalarına yol açan ve küçük çocuklara negatif de olsa ilgi çekmenin yolunu açan bir yöntem olmaktan öteye geçmemektedir.
Dayak ise bizlerin günümüzde pedagojide hiç bir şart altında kabul etmediğimiz bir cezadır. Bu nedenle de dayak veya ceza niyetli şiddet uygulamak hakkında hiç konuşmamayı yeğliyoruz.
Peki, yukarıda bahsettiğimiz ceza verme metodu çalışmıyorsa küçük çocuklarımızı nasıl disipline etmeliyiz veya edebiliriz?
Küçük çocuklarınızı nasıl disipline edebileceğimiz konusuna baktığımızda 3 kilit alan karşımıza çıkmaktadır.
Onlara yeterince olumlu ilgi göstermek
Onları eğitmek için zaman ayırmak
Sınırlar ve kurallar koyup onlara sadık kalmak

 

Anneler İçin Bebek Eğitimi ve Çocuk Gelişimi | Sevgili Bebek

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol