Öğretmen Diyarı

Çocuklarımız Aynamızdır

Bir seminerde bir slayt izlemiştim. Bir baba ile oğlu arasında geçen olayları anlatıyordu. Baba işlerinin yoğunluğu nedeniyle oğluyla pek ilgilenmiyordu. Bir gün onun gönlünü almak için ona bir top aldı. Fakat topla oynamak için bir fırsat bulamıyordu. Bir hafta sonunda birlikte top oynadılar. Çocuk babasına “büyüyünce bende senin gibi olacağım, babacığım” demeye başladı. Aradan yıllar geçti ve çocuk büyüdü, üniversite okudu. Daha sonra büyük bir şirketin genel müdürü oldu. Adam yaşlanmıştı ve artık çok zamanı vardı, oğluyla vakit geçirmek istiyordu. Ancak bu sefer oğlu çok yoğundu. Nihayet oğlunu evlendirdi. Bir ay geçince telefon açarak eve davet etti. Fakat oğlu “baba çok yoğunum, bir fırsatım olur mu bilmiyorum. Ben her konuda seni örnek alıyorum, biliyorsun.” Dedi. Bu sözü çok defa duymuştu. Fakat ilk kez şimdi gerçekten anlıyordu. İş güç derken oğlu ile doğru dürüst bir zaman geçirmemişti. Onunla ilgilenmemişti. Ona her şey vermişti ama, zaman ayırıp birlikte olamamıştı. Çok üzüldü. Ama yapacak bir şeyde kalmamıştı. Bu durumu çünkü oğluna o öğretmişti.

 

Yukarıdaki hikaye size de birazcık dokunmuşsa çocuklarınızın da o çocuk gibi olmasını istemiyorsanız. Mutlaka ama mutlaka evlatlarınıza da zaman ayırın ve onlarla ilgilenin. Biz maalesef maddi ihtiyaçlarını giderip okula gönderdiğimizde görevimizi yaptığımızı zannediyoruz. Fakat asıl onları mutlu edecek, sevgi ihtiyaçlarını giderecek şey onlarla gerçekten konuşmak, bir şeyler paylaşmak, onları tanımak, onları anlamaktır. Sevgimiz ancak bu şekilde anlam kazanır. Sevmek emek ister. Bu ise hayatın tüm renklerinde onlarla birlikte olmakla mümkündür.

 

Çocuklar ilk öğrenmelerini taklit yoluyla gerçekleştirirler. Bebeklere baktığınızda size bakarak bazı sesler çıkarırlar sonra bu sesler anlamlı olmaya başlar. Yemek yeme, yürüme, bazı olaylara tepki verme hep sizden taklit yoluyla öğrendikleridir. O sizin küçük bir numunenizdir. Zamanla ondan şikayetçi de olursunuz. Şöyle yapıyor, böyle yapıyor. Siz ve çevreniz onu öyle yaptınız, bilesiniz. Elinizle yoldan çıkardınız. O yoldan çıkınca sizde çileden çıktınız. Sonrada bunu izahta zorlanıyorsunuz. Yapmayın Allah aşkına! Siz hayata ne verirseniz, hayatta size onu verir. “Rüzgar eken fırtına biçer”. İyi örnekler olmazsa çocuklar için onlarda kendilerine eldeki modellerden birini seçer ve onun gibi olur. Onun için çocuğa iyi abi veya ablalar bulmak bizim vazifemiz. Biz müdahil olmazsak çocuk kendisi bu ihtiyacını bulur ve alır.

 

Aynaya baktığınızda gördüğünüz şey kendinizdir. Hayata baktığınızda ise yine gördüğünüz şey, yine ona verdiğinizden başkası değildir. Bu yüzden “başınıza gelenler kendi elinizle yaptıklarınızdan başkası değildir.” Denmiştir. Önce elimizle yapalım, sonrada bunu kim yaptı, diye dışarıdan suçlu arayalım. İnsanlık sanki bu ikilemde gidip geliyor. Başkalarına günah, bize mubah olmasın. Benim yanımdaysa iyi, güzel. Benim karşımdaysa kötü ve çirkin olmasın. Bu ikiyüzlülüktür. Bu benliğine aldanmaktır. İnsan beşerdir. Beşer ise şaşar. Fakat biz onun yanlışını baz alıp külli kötü, doğrusunu baz alıp külli iyi demek hatasına düşmeden onu bir bütün olarak ele almalı ve adil olarak yargılamalıyız. Onun iyiliğinde bir katkımız oldu mu? Ya da kötülüğünde bilerek veya bilmeden bizde etki ettik mi? Bu soruların cevapları bizim nerde olduğumuzu gösterir.

 

Neslimizle nefsimiz arasında, biz neslimizi tercih edebilirsek dünyamızda dört başı mamur, ahiretimizde dört başı mamur olacaktır. Gelin dikili bir ağacınız olmasa da arkanızdan hayır dua edecek bir evlat bırakmak için yeniden bir başlangıç yapalım. Zaman geçmeden çocuklarımızı büyüyünce nasıl bir evlat olarak görmek istiyorsak öyle yetiştirelim. Onların dünyasını varlığımızla zenginleştirelim. Asıl zenginlik mal mülk değil, imkanın amacına uygun ikame edilmesidir. Varsanız bunu hissettirin. Yoksanız zaten o mahrumiyetten çok şey öğrenecektir. Varken mahkum bırakmak ne hakkımıza…

 

([email protected])

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol