Öğretmen Diyarı

Çocuklarda okul korkusu oluşturmayın

Bu öğrencilerin yaklaşık 55 bini ilk kez okulla tanışacak. Yeni eğitim öğretim yılı öncesi annebabalar da çocukları kadar heyecanlı ve telaşlı. Bu yıl 66 aylık çocukların okula gitmeleri içinistenen rapor sistemi kaldırılınca karar verme sorumluluğu artık velilerde.

Bu durumda anneler ve babalar ne yapmalı? "Çocuğumun gelişim düzeyi yeterli mi? Eğitimyaşamına başlamaya hazır mı? Daha hala 'küçük' mü, yoksa artık 'büyüdü' mü? Okuldadüşmeden sınıfına kadar gidebilecek, tuvalet, el yıkama gibi gereksinimlerini kendi kendine karşılayabilecek mi?" Ve daha birçok soru, okula yeni başlayacak çocukların anne vebabalarını, karar verme sürecinde zorlayacak. Bu zorlu süreçte, Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ilgın Başaran, velilere tavsiyelerde bulundu.

ÖNEMLİ OLAN ÇOCUĞUN HAZIR OLMASI

Yrd. Doç. Dr. Ilgın Başaran, anne babaların bu kararları kendilerinin verebilecekleri gibi uzmanlardan da yardım alabileceğini belirterek, "Önemli olan çocuğun ilkokula hazır olma düzeyidir. Dil ve bilişsel gelişim düzeyleri izlenmelidir. Çocuğun dil gelişimi, kendi duygu ve düşüncelerini ifade edecek düzeye gelmiş midir? Çocuğun bilişsel gelişimi ise müfredatı kavrayacak düzeyde midir? Renk, sayı, şekil algısı, karşılaştırma ve muhakeme becerisi yeterince gelişmiş ve yaş grubuna uygun mudur? Bu değerlendirmeleri, eğer çocukları kreş, anaokulu gibi eğitim ortamlarında bulundularsa, okullarındaki eğitimcilere danışarak yapabilirler. Ancak eğer çocuk evde bakıldı ise ve bakan kişiler aşırı korumacı bir tutum içinde çocuğu yetiştirdilerse, karar vermede zorlanacakları kaçınılmaz. Hele bir de aile bireyleri birbirine çok bağlı ya da bağımlı iseler, genellikle biri öbürüne bir şey olacağı korkusunu yaşayacağı için 'okul korkusu'na zemin hazırlayabilir ve çocuk okula gitmek istemeyebilir." dedi.

KORUMACI TUTUM SORUN OLABİLİR

Bu durumla karşılaşacak anne babaların, çocuklarının korkularını ortadan kaldırabilmek için hiç tanımadığı bir ortam olan okul ile ilgili çocuklarına bilgi vermeleri gerektiğini ifade eden Başaran, "Anne ya da babada çocuğundan ayrılma kaygısı varsa, bu kaygı çocuğa da geçecek, çocuk kendi başına kalacağı için kendini güvensiz hissedecek ve okula gitmek istemeyecektir. Ya da aşırı korucu anne baba tutumundan sıkıldığı için çocuk kendisi okula gitmek isteyecek ama onun 'yeterince büyümedin, seneye başlarsan daha iyi olur, bensiz ne yaparsın okulda' gibi korumacı tutumlarla özgüveni sorgulanacaktır." diye konuştu.

66 AYLIK ÇOCUKLAR OKULA GİTMELİ Mİ?

Daha önce okul deneyimi olsun ya da olmasın, 66 aylık bir çocuğun gerekli gelişimleri göstermişse ve okula gitmeye kendini hazır hissediyorsa eğitime başlayabileceğini belirten Başaran, "Anne babalar da karar verirken kendi korumacı tutumlarını bir kenara bırakıp, çocuklarının zihinsel ve fiziksel gelişimlerini dikkate alarak bu kararı almalı ya da eğitim alanında uzmanlardan yardım almalıdır." dedi.

İZMİR'DE 49 BİN 309 ÖĞRENCİ ORTAOKULA BAŞLAYACAK

Bu yıl İzmir'de 208 bin 250 öğrenci ortaokullarda öğrenim görecek. 49 bin 309 öğrenci ilkokuldan ortaokula geçerken 8. sınıf öğrencisi 54 bin 495 öğrenci ise Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) girecek. 8. sınıftan mezun olan 54 bin 779 öğrenci ise liseye başlayacak.

BU YIL 1. SINIFA YAKLAŞIK 55 BİN KAYIT BEKLENİYOR

Geçen yıl 66 aylık çocukların da ilkokula kayıt olması nedeniyle İzmir'de 71 bin 990 olan 1. sınıf öğrenci sayısının, bu yıl getirilen 66 aylık çocukların isteğe göre kayıt edilecek olması nedeniyle yaklaşık 55 bin olarak gerçekleşmesi öngörülüyor.

SBS'YE 54 BİN 495 ÖĞRENCİ GİRECEK

Bu yıl İzmir'de 208 bin 250 öğrenci ortaokullarda öğrenim görecek. 49 bin 309 öğrenci ilkokuldan ortaokula geçerken, 8. sınıf öğrencisi 54 bin 495 öğrenci ise Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) girecek. 8. sınıftan mezun olan 54 bin 779 öğrenci ise liseye başlayacak. İzmir'de geçtiğimiz yılın rakamlarına göre, toplam 628 bin 92 öğrenci öğrenim görüyor. Bunların 222 bin 109'u ilkokul, 213 bin 720'si ortaokul, 192 bin 263'ü ise liselilerden oluşuyor.

 

Kaynak: CİHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim