Öğretmen Diyarı

ÇOCUKLARDA MÜZİK EĞİTİMİ KAÇ YAŞINDA BAŞLAMALI?
 Açıkçası ailenin müzikle ilgili olma durumuna göre müziğe başlama yaşı değişebilir. Ancak erken yaşta müzik eğitimine başlanmasının çocuğun bireysel ve kültürel gelişimine önemli katkı sağladığını söyleyebiliriz. Üstelik yapılan birçok araştırmada okul öncesi ve okul döneminde verilen müzik eğitiminin çocuğun okul başarısını arttırdığı da ileri sürülmektedir.
Örneğin, şu an 12 yaşında olan, jazz piyano ve jazz armoni çalışmalarına devam ettiğim bir öğrencim 3 yaşında Orff tekniği ile ritm derslerine başlıyor; 5 yaşında melodika ile renklerle notaları öğrenmeye başlıyor; 6 yaşında da piyano derslerine başlıyor. İlkokul 1.sınıfa başladığında hem matematikteki başarısı hem de okumayı çok çabuk öğrenmesi öğretmeninin dikkatini çekiyor. Öğrencimin velisi ise sınıf öğretmenine, çocuğa müzikle ve öğrendiği basit müzik terimleriyle okumayı ve matematiği keyifli ve basit şekilde nasıl öğrettiklerini anlatıyor.

Erken yaşta müzik eğitiminin önemine inanan biz müzik eğitimcileri için bu alışılmadık bir sonuç değil elbette. Ancak önemli olan çocuğu sıkmadan, yormadan, sevdirerek müziği öğretmek.

kubilaykan.wordpress.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim