Öğretmen Diyarı

ÇOCUKLARA SÖYLENMEMESİ GEREKEN CÜMLELER:

Çocukların, üzerinde fazla uğraşmadığı ya da yaşının gereği bir faaliyeti yerine getirebildiğinde SÜPER, HARİKA, MÜKEMMEL gibi sözler söylemek çocukta devamlı olarak beğenilme duygusunu kamçılar ve yaptığı her işte bu pekiştirmeyi bekler. Bu sözleri; nadir yaptığı veya kazandırmak istediğiniz bir sorumluluğu yerine getirdiğinde kullanabilirsiniz. Bu sözlerin sık kullanılması, onu olumsuz eleştirilere kapatabilir. Bunun yerine GERÇEKTEN DE ÇABA SARFETMİŞSİN, TEBRİKLER denebilir.

EĞER ŞİMDİ BU DAVRANIŞINI BİTİRMEZSEN !… diye başlayan başka bir cümle de annenin tehdit mesajı verdiği fakat mahrum bırakacağı şey üzerinde düşünmediği ve sadece korkutma amaçlı, altında yaptırım olmayan kelimeler topluluğudur. Genelde altı boş bırakılan tehdit cümleleri, başta çocukta çekince oluştursa da sonrasında etkisini kaybetmektedir. Bu yüzden ebeveynlerin ‘eğer’ li başlayan cümleleri bir temele oturtulmazsa, ileride kulak ardı edilecektir. Aynı zamanda çok sık kullanılan eğer cümleleri de buna dahildir.

SEN HEP BÖYLESİN.AKILLANMAYACAKSIN SEN !  gibi sözler çocukta özsaygı zedelemesine sebep olur ve çocuk kendini o sözlerle nitelendirir. Kendini ebeveynin sözüne göre tanımlayan çocuk, yaramaz davranışlarında arsızlaşır ve olumsuz sözlere tepki vermez. Bunun yerine olumsuz davranışlarını görmezden gelip,olumlu davranışı sergilerken beklemediği bir anda‘AFERİN SANA, İŞTE SEN BÖYLE……….( SORUMLU, YARDIMSEVER, DÜZENLİ, VS)  BİR ÇOCUKSUN denilebilir yahut istemediğiniz davranışı sergilerken müdahale etme ihtiyacı duyduğunuzda : BU DAVRANIŞIN HOŞUMA GİTMEDİ denilebilir.

Çocuklarda davranış değişimi için  uyarı yapılırken karakterine olumsuz söz söylenmemeli: SEN, DÜZENSİZ,SORUMSUZ,KISKANÇ,AKILSIZ,BENCİL BİR ÇOCUKSUN demek yerine ; SEN İYİ BİR ÇOCUKSUN; FAKAT FİLAN DAVRANIŞIN SANA YAKIŞMIYOR denilebilir.

Altını da çizdiğim gibi çocukların etkilenmemeleri ve etiketlenmemeleri için karakterine değil davranışlarına değinmek lazım. Unutmayın ki davranış değişebilir; ama karakter için bunu söylemesi oldukça zordur.

‘EĞER ŞUNU YAPARSAN BUNU VERİRİM’ gibi cümleler rüşvet içeren, ödül kılığındaki zararlılardır. Çocuklara her şeyde ödül koymak, kendi sorumluluğu olduğu  için değil, ucunda ödül olduğu için yapması gerektiğinin mesajını vermektir. Büyüdüğünde ise iş hayatında yalnızca maaş odaklı çalışmayı öğrenir. Bunun yerine GEÇEN ODANI TOPLARKEN GÖRDÜM SENİ VE GURUR DUYDUM demek yapması gerektiğini bildiği için ve hevesli olarak   yapacaktır.

Psikolog Ayfer Çavdar

Şeker Ağacı Anaokulu Kocatepe Mah 1 sk. No 10/ B Bayrampaşa İstanbul. 02124372215

ayfercavdar@hotmail.com

 

Kaynak: www.psikolojiportali.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim