Öğretmen Diyarı

Çocuklara Saatleri Öğretmenin İlginç Yolları

 Zamanı Anlama Süreci


Çocuklara zaman nasıl anlatılır? 10 dakika sonra onlar için ne ifade eder? Kuşkusuz başlangıçta hiçbir şey ifade etmez. Zaman kavramı yaşa bağlı olarak zihinsel gelişimle ve tecrübeyle öğreniliyor. Çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine geçene kadar zaman kavramı tam olarak anlaşılamaz.


Minik Saatleri Ayarlama Enstitüsü


Çocuklarda saat kavramı 2-4 yaş arasında öğrenilmeye başlanır. Ebeveynlerin işten ne zaman geleceği, yemek ve televizyon izleme saatlerine bağlı olarak çocukta zaman ve saat kavramı yeşillenmeye başlar. Saatin kaç olduğunu sorduğunuz çocuğunuz saate bakarak size doğru cevabı verebilir ama bu henüz saat ve zaman kavramını öğrendiğini göstermez, sadece sayıları öğrenmiştir.


Sayıları anlama yeteneğini kazanmış çocuklara saatleri de yavaş yavaş öğretme vakti gelmiş demektir. Çocuklara saatler nasıl öğretilir? Bilinçli ebeveynlerin her zaman başvurdukları taktikle, olayı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

cicek saat

Çiçek Saat Yöntemi
Sıradan dairesel bir duvar saati ve çeşitli renklerde kartonlar bu eğitim yolu için gerekli olan malzemelerimiz.


Önce kartondan çiçeğimizin gövde kısmını ve iki yaprağını yapacağız. Yapraklarımızdan uzun olanı yelkovanı, kısa olanı akrebi simgeliyor olacak. Kısa yaprağın üstüne “Saat”, uzun yaprağın üstüne de “Dakika” yazalım. Böylece çocuğumuzun akrep ve yelkovan kavramlarını anlaması çok daha kolaylaşacak. Saati çiçeğin merkezi olarak düşünelim ve her beş dakikaya denk gelecek şekilde çiçeğimizin yapraklarını yarım daireler şeklinde kesip saatin üstüne yapıştıralım. Yaprakların üstüne de “:00, :05, :10, :15, …” şeklinde dakikaları yazalım. Böylece çocuklarımızın “geçe” kavramını anlaması çok daha kolaylaşacak.  Küsuratlı zamanları çocuklar hızlı bir şekilde öğrenemezler, çiçek saat yöntemiyle öğrenme sürecini hızlandırmış olacağız.
Sabırlı Olun, Ona “Zaman” Tanıyın
Haftalık programınızdan başlayarak, zaman kavramını git gide daha da daraltarak çocuklara saatleri öğretmek en etkili yollardan biri. Örneğin “Pazartesi parka gidiyoruz, salı günü sevdiğin çizgi filmin günü, çarşambaları anneanneyi ziyarete gideriz.” bilgileriyle başlayarak yavaş yavaş daha ayrıntılı programlara geçin. “Sabahları 07.30’da uyanırız, baba 08.00’de işe gider, akşam 19.00’da akşam yemeğini yeriz, saat 22.00’de herkes uyur.” bilgileriyle onun bir günü kavramasına izin verin. Çocuklarla ilgili her şeyde olduğu gibi sabırlı olun, onun öğrenme hızına ayak uydurun.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim