Öğretmen Diyarı

ÇOCUKLARA ÖDEV KONUSUNDA NE KADAR YARDIM EDİLMELİ?

ÇOCUKLARA ÖDEV YAPMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMANIN YOLLARI...
Anne babalar ödev konusunda çocuğa ne kadar yardım etmeli? Ödeve nasıl yaklaşmalı? Çocukların ödev yapmak istememesinin sebepleri ve bu sebeplerin ortadan kalkması için çözüm önerileri nelerdir? Her tatil sonrasında çocukların okula başlaması, ödev ve çalışma sistemine uyum sağlamasının zaman alması doğaldır. Ancak bu uyum sürecinin verimli ve kısa sürede geçirilebilmesi için ailenin de destekleyici olması gerekir.

ÇOCUĞUN ÖDEV YAPMASI NASIL SAĞLANABİLİR?

Okul dönemi ile birlikte sadece ödev yaptırmak değil uyku saatinin ayarlanması, çanta düzenleme, okula gideceklerin unutulmaması, haftalık programın takibi gibi diğer sorumluluk gerektiren rutinlerin de oturması çocuğun yaşı ile doğru orantıda hedef olarak alınmalıdır. Çocuğuna ödev yaptırmak kimi ebeveyn için işkence gibidir. Ve bu bir okul yılı olarak her gün tekrarları ile devam eden bunaltıcı bir süreç haline gelebiliyor.

“ÇOCUĞUM NEDEN ÖDEV YAPMAK İSTEMİYOR?”

Çocuğun ödev yapmak istememe durumuna kesin ve kalıcı bir çözüm getirebilmek için, önce sorunun kaynağının tespit edilmesi gerekir. İşte sorunun kaynağını oluşturan sebepler:

AİLE TUTUMLARI

Her konuda olduğu gibi ödev ve diğer sorumlulukların önceliği ile ilgili aileden gözlenen davranışları çocuğun modellemesi daha kolaydır. Öncelikle yapılması zorunlu sorumlulukların anne baba tarafından önemsendiğini çocuğun görmesi gerekiyor. Ancak çocuğunuz eve gelir gelmez ödevlerin, derslerin… gibi hatırlatmalara başlamak, önemsediğimiz aile içi iletişim ve etkin zaman geçirme durumlarını baltalayacaktır. Çocuğunuz ile günü hakkında konuşun, yaşadığı ve üstesinden gelmekte zorlandığı durumların üzerinden geçin. Zaman zaman verilen ödevlerin fazla ve seviye üstü olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu düşüncenizi çocuğunuzun yanında konuşuyor, ödevleri veya öğretmeni eleştiriyor, bazı zamanlarda ödevin yapılmamasını uygun görüyor iseniz, çocuğunuz da bu konuda kararsızlık yaşayacak ve tutarsız hareket edecektir. Böyle durumlarda; çocuğunuza duygularınızı hissettirmeden ödevini yapmasına yardımcı olmalı ve öğretmeni ile çocuğunuzun bulunmadığı bir ortamda bağlantıya geçmelisiniz. Ebeveynlerin ödevlerin düzenli yapılması konusunda destekleyici olması ve alışkanlık kazanabilmesi için desteğin aşamalı bir şekilde çekilmesi gereklidir. Okula gelen çocuğun çantasını açıp, not defterini karıştıran ve “bugün hangi ödevler verilmiş hadi başlayalım” yaklaşımı ile ödevi çocuktan daha fazla sahiplenen anne babaların bu tutumları yanlıştır. Anne baba tabi ki çocuğuna ders çalışma ve ödev konularında yardımcı olmalı, yapamadığı ve yardım, fikir istediği ödevler için destek olmalı ama bu, anne baba onun derslerini yapacak, sürekli aynı odada yanında duracak ve her akşam kontrollerini yapıp çantaya yerleştirecek anlamına gelmemeli.

ÖĞRETMENİN TUTUM VE DAVRANIŞLARI

Ödevlerin yapılması konusunda öğretmen tutum ve davranışları bir diğer önemli belirleyicidir. Ödevin verildiğini ancak kontrol edilmediğini gören çocuk için ödev yapılıp okula götürülmesi gereken bir sorumluluk değildir. Ve bu durum ancak öğretmen-aile işbirliği ile çözümlenebilir.

ZAMANINDA BİTİRİLMEYEN ÖDEVLER

Akşam 23:00 te veya sabah okula gitmek için hazırlanırken “ödevimi yapmadım, bu şekilde okula gidemem” diye kriz çıkartan ve anne babayı gecenin bir yarısı veya sabah ödev için sıkıştıran çocukları ebeveynlerinden duymak mümkün. Böyle durumlarda “Uyku saatin geldi bu zamana kadar sana birkaç kez hatırlattım ama yapmadın, senin okula ödevin olmadan gitmeyi tercih ettiğini düşünüyorum.” Şeklinde bir açıklama ile çocuk ile çatışmaya girmeden, durumun doğal sonucuna katlanması sağlanmalıdır.

PROGRAM ALIŞKANLIĞI

Duygu Karakulak Takvim Uzman Psikolog

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/cocuk/okul-donemi-egitimi/cocuklara-odev-konusunda-ne-kadar-yardim-edilmeli_20519.html?utm_source=hurriyet&utm_medium=sosyal&utm_campaign=sosyal-10-20519?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim