ÇOCUKLARA DOĞRU SORULAR SORUYOR MUYUZ?

 
Değişim için merak ve soruya ihtiyacımız vardır. Bir şey istediğimiz gibi gitmediğinde iki şey yapabiliriz. Şikayet eder, sızlanırız ya da bunu nasıl değiştiririm diye sorarız?

Ve fark tam da buradadır. Soruların gücü denilen tam da budur. Mevcut durum her ne ise; bu durum onu yaratan zihniyetle değişmeyeceğinden başka bir zihniyete geçmek için bu sorulara, güçlü ve geliştirici sorulara ihtiyacımız vardır.

Neden bu böyle?
Neden bunlar benim başıma geliyor?
Bunu hak edecek ne yaptım?
Neden hep ben suçluyum? Gibi sorulara değil.
Bu tip sorular bizi çözümden uzak tuttuğu gibi enerjimizi ve motivasyonumuzu da bozar.

Güçlü ve geliştirici sorular; farklı bakmamızı sağlayabilen, çözüme götüren, yepyeni bir bakış açısı getiren sorulardır. Bu sorular bizi bambaşka noktalara taşır.
Peki, Bu Soruları Nasıl Sorarız?
Güçlü ve geliştirici sorular koçluk zihniyetinin sorularıdır. Buraya pek çok soru sıralamak mümkün, bununla beraber koçluk zihniyetine ulaşmadan bunlardan yarar sağlamak da biraz zordur.

Bu konu özellikle ebeveynler ve öğretmenler için çok önemli. Çünkü hem anne baba, hem de öğretmenler çocuklarda bazı davranışları değiştirmek için çaba harcayan iki kesim. Bunu yaparken oldukça zorlanıyorlar. Zorlanma nedeni ise yeni kuşağın özellikleri. Onların yapısı ve yaşadıkları ortam bambaşka. Elbette bu geniş ve başka bir konu.

Ancak özellikle öğretmen ve anne babaların çocuklar üzerindeki etkilerinin artması için güçlü ve etkili soru sormaları önemli. Yani, koçluk soruları.

Koçluk; Yargılayan Zihniyetten Nötr Zihniyete Taşıyan Bir Bakış Açısıdır
– Neden ödevlerini zamanında yapmıyorsun? Bir sorudur, ancak çözüm odaklı bir soru değildir. Bu soru yargı, suçlama, eleştiri ve geçmişi de içine alır.

– Ödevini yapman konusunda neye ihtiyacın var sorusu?  ise nötr ve çözüm odaklıdır.

Bu çocuk zaten ödevlerini hiçbir zaman gerektiği gibi yapmaz, hep sorun yaşıyoruz, bıktım artık duygusu ve zihniyetinden uzak bir biçimde “ödevini yapman için sana nasıl yardımcı olabilirim ya da ödevini yapman için neye ihtiyacın var? “ diye sorarsam. Merakla, anlamaya çalışarak ve çözüm bulmak isteğimle. Durum daha farklı ve değişik ilerler.

Bu soru öğrencide; eleştiriliyorum, yargılanıyorum, suçlanıyorum duygusu oluşturmaz. Karşımdaki (annem ya da öğretmenim beni anlamaya çalışıyor) duygusu oluşturur, merakla yaklaşıldığını ve iş birliğine davet olduğunu hisseder. Eleştiri, yargı, suçlama hissetmeyen çocuk da direnç düşer.

Aslında bu tüm insanlarda da böyledir. Çevremizdeki diğer kişilerle yaşadığımız iletişim sorunları da aynı noktadan doğmuyor mu?

Güçlü ve geliştirici sorular sormak için koçluk zihniyetine geçmek ve kişiyi pozitife taşıyan ve çözüm odaklı soru kalıpları ile yaklaşmak doğru olacaktır.
Anne Babalar Ve Öğretmenler İçin Birkaç Soru Örneği
Tekrar vurgulamak isterim ki, bu soruların etkili olmasında temel şey soru cümlesini oluşturan sözcüklerden çok sizin yaklaşımınız ve o anki duygunuzdur.

……….. bu durumdan ne öğrendin?

……….. bu sana ne sağlıyor?

……….. buna evet derken neye hayır diyorsun?

……….. bu konu senin için de çözüm bekleyen bir şey mi?

……….. bu  davranış ile ne elde ediyorsun?

……….. bu durum sana ne söylüyor?

……….. bu durumu bir arkadaşın yaşıyor olsaydı ona ne söylerdin?

Ne istiyorsun?
Şu an yaptıkların mı yapmadıkların mı seni geleceğe yaklaştırır?
Gelecekte kendini nerede görmek istersin?
Seni istediklerini yapmaktan alıkoyan ne?
Soruları uzatmak ve çeşitlendirmek mümkün ancak bir de şu gerçek ki en doğru ve güçlü soru “o anın“ içinden çıkan sorudur. O anın içinden soru çıkartabilmek için de koç gibi dinlemek, koç gibi anlamaya çalışmak ve zen bakışına sahip olmak gereklidir. Ancak inanıyorum ki iyi niyet ve istek olduktan sonra bu sorulardan yararlanıp, başka sorular türeterek çok daha iyi bir iletişim ile öğrencilere ve çocuklara yaklaşılabilir. 
Koçluk zihniyetine sahip öğretmenlerin ve annelerin artması dileğiyle…

Yazar: Profesyonel Koç Neslihan ERDOĞDUKaynak: http://blog.classloom.com/tr/cocuklara-dogru-sorular-soruyor-muyuz/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim