Öğretmen Diyarı

Çocuklara aşırı yüklenmeyin!

Eğitim uzmanları, ebeveynleri uyarıyor: Çocuklarınıza aşırı yüklenmeyin! Dersten derse koşan, aynı anda hem spor hem sanatla ilgilenen aşırı meşgul çocuklar depresyona daha yatkın.

Büyük bir koşuşturmanın ortasında yaşadığımızı belirten eğitim uzmanları çocukların da aynı tempoya girmeye başladıklarını ve bunun onlara zarar verebileceğini belirtiyorlar. Tüm haftalarını okulda, özel kurslar ve derslerde, sporda ve sanat çalışmalarında geçiren kendine ayıracak vakit bulamayan çocuklar ciddi psikolojik sorunlar yaşamaya yatkınlar.
Uzmanlar çocuk olmak için vakit ayıramayan öğrencilerin başarısızlık korkusuna kapıldığını ve sürekli panik halinde yaşadığını belirtiyorlar. Kötü bir notun bile ciddi sorunlara sebep olabildiğini söyleyen eğitimciler, bu çocukların ilerleyen yaşlarda psikoloji ilaçları kullanmaya yatkın olduğunu vurguluyor.
Eğitimciler okulların da çocukları aşırıya yönelttiğini belirtiyor. Çok fazla ödev ve sınav öğrencileri strese sokuyor. Kötü not korkusu stresi artıran bir diğer etken… Düşük not alan yoğun öğrencilerde korku yerini öğrenilmiş çaresizliğe bırakabiliyor. Bu durumda olan çocuklar, çalışmamaya ve depresyona yöneliyor, kendilerini değersiz hissediyor.
Uzmanlar diğer yandan bazı çocukların bu duruma alışabildiğini belirtiyorlar. Hırslı ve aşırı yoğun çocukları küçük, üst düzey yöneticilere benzeten eğitimciler, bu şekilde büyümenin sağlıksız olduğunun altını çiziyor. Bu tip çocukların psikolojik problemler yaşamaya daha elverişli olduğunu belirtiyorlar.

 

ntv.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol