Öğretmen Diyarı

Çocuklar okul bahçelerinde de öğrenim görmeli
 Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Öğrenci Faaliyetleri Birimi “Renklerin Okula Yolculuğu” konulu konferansı vermesi için Prof. Dr. Gelengül Haktanır’ı ağırladı. Prof. Dr. Haktanır, “Çocuğun gününün en az yüzde 60’ı açık havada geçmeli.” dedi
Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği ABD öğretim üyelerinden Prof. Dr. Gelengül Haktanır’ın “Renklerin Okula Yolcuğu” isimli konferansına katılım oldukça yoğundu. Prof. Dr. Haktanır, yıllardır başkanlığını yaptığı Türkiye Okul Öncesi Eğitimini Geliştirme Derneği’ni tanıtarak gönüllü kuruluşlarda çalışmanın müthiş bir şey olduğundan söz etti. Konferansta, 0 – 8 yaş erken çocukluk döneminde çocukların ne olursa olsun ekranlı aletlerin önünde vakit geçirmeleri yerine yürümesinin, koşmasının, oynamasının gerekliliğini ve bunların da çoğunlukla açık havada yapılması gerektiğinin önemine değindi.


Prof. Dr. Haktanır konuşmasına uygulanmış bir aylık plan ve başladıktan sonra resimlendirilmiş günlük plan haritası ile devam etti. 2013 yılında değiştirilen Okul Öncesi Eğitim Programı’nı fotoğraflarla ve uygulanmış örneklerle anlatan Prof. Dr. Haktanır, “Çocukların ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik program oluşturabilmek için öğretmen, güne başlama zamanındaki sohbetleri not alarak sonraki günlerde bu notlarını rotasına yardımcı olacak şekilde kullanabilir.” dedi ve öğrencilere eski bilgilere olan dirençlerini kırarak yeniliğe açık olmaları gerektiğini kaydetti.

ÇOCUK GÜNÜNÜN %60'INI AÇIK HAVADA GEÇİRMELİ

Çocukların çoğunlukla oturmak yerine daha sık açık havaya çıkmasının yararlarına da değinen Prof. Dr. Haktanır, “Çocuğun gününün en az yüzde 60’ı açık havada geçmeli.” dedi.Sınıflarda olduğu gibi bahçede de öğrenme merkezleri oluşturabileceğinden söz eden Prof. Dr. Gelengül Haktanır, etkinlikler yaparak ve yaşayarak yapılmasını gerektiğini, etkinliklerde kullanılan çalışma sayfalarının ise etkinlik sonunda kullanılabileceğini belirtti. Kuralların çocukları gözleyerek oluşturulmasının daha doğru olacağına, çocukların sınırlar içinde özgür olmak ve hepimiz gibi varsayılmak, saygı duyulmak istediklerine de değinen Prof. Dr. Haktanır iki saatlik konferansını yaşam boyu öğrenme dilekleriyle sonlandırdı.


Kaynak: Cihan
Anahtar Kelimeler:
çocukOkulOkul Bahcesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim