Öğretmen Diyarı

Çocuklar Nasıl Terbiye Edilmelidir?

Çocuğun terbiye edilmesi her anne ve babanın yapabileceği basit ve kolay bir iş değildir; aksine oldukça zarif ve hassas bir el işlemesi gibi binlerce ayrıntının çeltikler altına gizlendiği ve her bir çeltikle bir desenin gizliden gizliye oluşmasıdır. Ebeveynler çocuk terbiyesi nasıl olmalı sorusunun doğru cevabını bilmiyorsa, onlara terbiye öğretmek isterken çocukta aşırı öfkelenme gibi istenmeyen tepkilerle karşılaşabilir. Ana- babanın işi çocuğun ruhu ile ilgili olduğu için ruh hakkında ilim, tecrübe ve bilgi birikimlerine sahip olmalıdır. Çocuk dünyası, başka bir dünyadır ve fikirleri başka fikirlerdir. Yetişkinlerin düşünme tarzı ile mukayese edilmez düşüncelere safirler. Çocuk ruhu oldukça zarif ve bununla birlikte hassas olup âdeta boş bir levhaya benzer ve buna ilave olarak her çeşit terbiyeyi onaylamaya elverişlidir. O, daha henüz sabit bir kalıba bürünmemiş, lakin her çeşit kalıba girmeye uygun küçücük bir canlıdır.

 Çocuk Terbiyesinde Yapılan Yanlışlar?
 

Fakat şunu da unutmayalım ki her çocuğun kendine özgü bireysel özellikleri vardır. Bu özellikler ise onun yetiştiği şartlara ve ortama göre de değişmektedir. Dolayısı ile biz çocuklarımızı terbiye ederken her şahsa aynı muamele, metot ve kuralı uygulayamayız. Yakın çevremizde buna benzer çok örnekler duymuşuzdur birçoğumuz ” Kızım bir bakışımla susup otururken, oğlum iyice hırçınlaşıp, şımarıklaşıyor ” bu ve buna benzer pek çok örnek Böylece bizlerde aile içinde farkında olmadan çocuklara çeşitli özelliklerin yüklenmesine (çalışkan oğlan, nazlı kız vs.) neden olup hatta bazı durumlarda kardeş kıskançlıklarının temellerinin hızla atılmasını sağlıyoruz.

 

Bazen de sözde ona terbiye vermek adına dayağa başvuruyoruz, o da dış dünyanın gücünü keşfediyor. Büyük balığın küçük balığı yutmaya hakkı olduğunu kaydediyor belleğine yeri geldiğinde kullanmak için Şunu bilmeliyiz ki anne ve babanın çocuk üzerinde bir hakkı olduğu gibi, çocuğunda ana-babası üzerinde bir takım hakları vardır. Unutmayın ki yumuşaklık bulunduğu şeyi süsler, çocuğunuza ait beğendiğiniz bir davranışı sevgi göstererek ve pekiştireçler vererek olumlu davranışlara dönüştürebilirsiniz.

Çocuğunuz hatalı bir davranış yaptığında hemen cezalar vermek yerine ilk etap da iyiliğe teşvikle ve yumuşak davranışlarla hatalarını düzeltmesinde yardımcı olabilirsiniz. Zira bir sanat eserini yapmak oldukça büyük emeği ve zamanı isterken yıkmak için o kadar emek ve süreye gerek duyulmaz. Unutmayalım ki dayak bir hiçbir zaman çare değildir. Disiplin bir eğitim aracı olduğu düşünüldüğünde korkutma, gururunu kırma, utandırma gibi kavramlarla asla iç içe olmamalıdır. Çocuğunuza terbiye vermek adına atacağınız ufak bir tokatın tüm bu kavramları içinde barındırdığı unutulmamalıdır.

 

bebekler.biz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim