Öğretmen Diyarı

Çocuklar Kimya İle Keşfedecek,Öğrenecek

Çocukları bilimi, teknolojiyi, mühendisliği ve matematiği kullanarak çözüm ortaya koymaya teşvik eden EFK'da Kimya workshopları, 5 ve 12 Aralık'ta gerçekleşecek. Çocukların yaş grubuna bağlı olarak sahip oldukları farklı ihtiyaçlara göre düzenlenen workshoplara 14:00- 15:30 saatleri arası 4-7 yaş grubu, 16:00-17:30 da ise 8-12 yaş grubu çocuklar katılabilecek.
 
Amerika'da açıldığı 2009 yılından itibaren dünya çapında 150'den fazla noktada binlerce çocuğa ulaşan Engineering For Kids (EFK), çocukları doğuştan mühendis olarak kabul ederek zihinsel ve bilişsel gelişimlerini bu doğrultuda geliştirmeyi amaçlıyor. EFK'da eğitimler, hafta içi sınıflarının yanı sıra hafta sonu workshoplarıyla da devam ediyor. 5 ve 12 Aralık'ta açılacak Kimya Mühendisliği sınıfı ile çocuklar, yaparak öğrenme ve "neden" sorusunu deneysel yönden yanıtlayabilme fırsatı bulacak.
 
Karıştır, Birleştir, Keşfet!
 
Kimya workshopları çocukların içinde bulunduğu yaş grubuna bağlı olan ihtiyaçlarını en iyi biçimde karşılayabilmek için 14:00- 15:30 saatleri arası 4-7 yaş grubu ve 16:00-17:30 saatlerinde ise 8-12 yaş grubu çocuklar için 5 ve 12 Aralık günlerinde gerçekleştirilecek. Kimya dersinde çocuklar moleküler bileşim, karışım, bileşik ve sıvı madde kavramlarını tanıyıp öğrenecek. Mühendislik tasarım süreçlerini eğlenceli aktiviteler eşliğinde kullanan çocuklar kendi maddelerini sentezleyerek materyallerin kimyasal özelliklerini keşfedecek.
 
STEM Metodu ile Eğitim
 
Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik kelimelerinin İngilizce karşılıklarının kısaltılmış hali olan STEM, öğrencileri problem çözmede bilimi, teknolojiyi, mühendisliği ve matematiği uygulamaya teşvik ediyor. STEM metodu ile öğrenciler temel bilgilerini geliştirirken, okul, toplum ve gerçek yaşama ilişkin konu ve sorunlar arasında bağlantı kurabiliyorlar. STEM metodunu uygulayan EFK, öğretmen merkezli sınıf yerine problem çözme, keşif ve araştırmayla öğrenme merkezli bir sınıfta çocuklara yaparak öğrenme fırsatı sunuyor. Yapılan deneyler ve uygulamalar sayesinde çocuklar hem el becerilerini ve düşünce tarzını geliştiriyor hem de eğlenerek öğreniyor.

Kaynak: http://www.zamanecocuk.com/aile/haber/cocuklar-kimya-ile-kesfedecekogrenecek/978/#sthash.QgUfGZ16.dpuf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol