Öğretmen Diyarı

Çocuklar için yeni bir okuma kategorisi: Biyografiler...

Çocuklarımızı, yaşamlarıyla bize ilham verecek insanlarla tanıştırmak için harika bir fırsat… “Kim Kimdir” serisinde Piri Reis, İbni Sina, Sabiha Gökçen ve Nasreddin Hoca gibi önemli isimlerin biyografileri, çocuklarınızın anlayacağı bir dille sunulmuş.

"Kim Kimdir?", Mikado Yayınları tarafından hayata geçirilen çocuklara yönelik bir biyografi serisi. Seri, Kemal Sunal, Piri Reis, İbni Sina, Sabiha Gökçen ve Nasreddin Hoca biyografileriyle başladı. Önümüzdeki süreçte Dede Korkut, Nazım Hikmet, Mimar Sinan ve Edison ile devam edecek.


Amaç, tanınması ve bilinmesi gerektiği konusunda Türkiye'nin neredeyse tamamının "aynı fikirde" olduğu, geçmişte ya da günümüzde bir değer yaratmış kişilerin yaşam öykülerini, çocukların ilgisine sunmak. Bunu yaparken de öyküleri çocuklara, onların anlayabileceği bir dilde aktarmak ve objektiflik hedeflenmiş. Öyküsü anlatılan hiç kimse hakkında iyi ya da kötü bir değer bildirilmeden, o yaşam öyküsü tüm çıplaklığıyla çocuk okura iletilsin istenmiş.


Günümüz okur dünyasında biyografiler, çok önemli bir okuma kategorisini oluşturuyor. Pek çok kişi, kişisel gelişiminde, biyografi okumalarını önemsiyor ve biyografi okumalarından faydalanıyor. Çünkü biyografiler, yaşam çeşitlilikleri ve yaşam tercihleri için ilham verici olaylar içeriyor.


Biyografi okumaları, kişisel gelişim süreçlerimizin önemli bir parçası. "Kim Kimdir?" serisinin bir hedefi de, büyükler dünyasındaki bu okuma kategorisini, çocuklar dünyasına taşımak. Çocuklarımızı, yaşamlarıyla bize ilham verecek insanlarla, bu okumalar yoluyla tanıştırmak.


Serideki ilk kitapları, gazeteci Nevzat Basım yazdı. Nevzat Basım, gazetecilikten gelen araştırmacı kişiliğinin yanında, çocuk yazınıyla da tanışıklığı, hatta bu konuda profesyonelliği olan bir isim. Doğan Kardeş dergisinin 1980'lerin sonunda başlayan ikinci döneminin yazı işleri müdürü. Çizer Utkan Görgüç kitapları resimledi.


Aslında, kitapların hazırlanmasında, daha geniş bir kadronun emeği var. Uzun yıllar devam edecek, en az 200 biyografilik külliyat oluşturacak bir seri olsun diye yola çıkıldı. Seride, kitabı yazılacak isimler titizlikle belirlendiği gibi, biyografilerin içerikleri de konusunun uzmanı pedagoglar tarafından denetleniyor. 'Kim Kimdir?' serisi kitaplarını www.mikadococuk.com sitesi ve seçkin kitapevlerinde bulabilirsiniz.

 

caferuj.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim