Öğretmen Diyarı

Çocuklar Hazır Olduklarında Okumayı Kendi Kendilerine Öğrenebilirler

Eğitim sisteminin sadece etraftaki pek çok kaynağı kullanmaktan ibaret olduğu dönemlerde, bazı insanlar en karmaşık ve zor metinleri bile okuyabiliyorlardı. Okuyabildiler çünkü toplum bir beceriye sahip olmak istediğinde bunu bir kişiden diğerine aktarmak gerçekten çok da zor değil. İnsanlar bir beceriyi gerçekten edinmek istediklerinde, bu tüm topluma yayılır.

Mevcut toplumun bilgisayarları kullanmayı öğrenmesinin ardındaki motivasyon da aynıdır. Bilgisayar kullanmayı bilmiyorduk, çünkü bize okulda öğretilmemişti. Ancak öğrenmek istedik ve üstelik işimize en yarayacak şekilde öğrenme konusunda da özgürdük.

Ancak bilgisayar kullanımı konusunda oluşan doğal öğrenmeyi görmemize rağmen aynı şeyi okuma konusunda hayat geçirme konusunda istek duymuyoruz.

Modern dünyada 4 yaşına kadar (Amerika’da okuma yazmayı öğrenme yaşı) okumayı öğrenmediğiniz sürece artık okumayı bu şekilde öğrenme konusunda özgür değilsiniz. Artık öğrenme süreciniz bilimsel olarak planlanır, kontrol edilir, izlenir ve yüksek eğitimli ‘uzmanlar’ tarafından eldeki en iyi ‘verilere’ göre ölçülür. Eğer öğrenme tarzınız bu senenin ‘yöntemine’ uymuyorsa, aşağılanır, iyileştirilir, incelenir, damgalanır, test edilir ve en sonunda teşhis edilir ve beyninizde küçük bir eksiklik/bozukluk olduğu için etiketlenirsiniz.

Embed from Getty Images

Bu, bana Dr. Raymond Moore ve eşi tarafından uzun süre anlatılan bir çalışmayı hatırlatıyor. Geç, Erkenden Daha İyidir isimli kitaplarında yer alan çalışmada, çocukların duyuları, beyni, bilişselliği, sosyalleşmesi ve benzeri konular üzerine yapılan 8000′den fazla araştırmayı analiz eden Moore çifti, çocukları 8 ila 10 yaşından önce evde ya da okulda örgün eğitim konusunda acele ettirmenin iyi olduğunun hiçbir kanıtı (tekrar eden) bulunmadığını kesin olarak dile getiriyor.

Bu çok şaşırtıcı bir iddia. Özellikle daha anaokulunu bitirmeden çocuklara okuma yazma öğretmeye çalıştığımız bir çağda. Bu tür bir eğitim çocuklara zarar vermez mi? Onları hayatları boyunca okuma yazma becerisi düşük bir insan olma yola sokmaz mı?

Moore çiftinin ortaya çıkardığı bir şey daha var: Çocuklara kendi zamanlarında okumayı keşfetmeleri ve öğrenmeleri için zaman ve alan verildiğinde, bu, onları anlayışı daha geniş ve daha olgun bir yola sokuyor:

Doğumdan itibaren çocuklarınızla kitap okuyun, şarkı söyleyin ve oyun oynayın. Onlara günde birkaç kez kitap okuyun, işte o zaman kendi zamanlarında okumayı öğreneceklerdir. En erken 3 ya da 4 yaşında ama genellikle daha geç ve en geç 14 yaşında. Okumayı daha geç öğrenenler, daha erken öğrenenlerden zeka olarak daha geri ya da daha engelli değildir. Üstelik onlar sıklıkla, bozulmamış gözleri ve iyi işiten kulakları, yetişkin benzeri muhakeme (bilişsel) düzeyleri, olgun beyin yapıları ve yaratıcı ilgileri ile aralarındaki en iyi okuyucular olurlar.

Acaba çocukları giderek daha erken yaşlarda örgün eğitime katılmaya zorlamak yerine zorunlu eğitimi biraz hafifletsek ve doğal öğrenmenin 8 ya da daha geç bir yaşa kadar devam etmesine izin versek, çocuklarımız daha başarılı olur mu?
Kaynak: http://thinkaboutnow.com/2016/09/children-will-teach-themselves-to-read-when-theyre-ready/
Anahtar Kelimeler:
çocukOkumaEĞİTİM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim