Öğretmen Diyarı

Çocuklar haber izlemeli mi?
 Sabah işe gitmek için hazırlanırken mutfakta mutlaka bir haber kanalı açık olur ve benim bir kulağım oradadır, yıllardır bu böyle, yani böyleydi. Önceleri izlediğim haberler kızımın umurunda olmazdı, dönüp bakmazdı bile ama son zamanlarda işler değişti. Haberler ilgisini çekmeye, mutfağa gelip gidip göz ucuyla bakmaya başladı. Ben de evin Radyo ve Televizyon Üst Kurulu görevini üstelenen anne olarak, elimde kumanda, iki haberde bir kanal zaplamaya başladım.
Memlekette iyi haber olmadığı için sanırım bir süre sonra sadece takla atan kedi, mama yerken uyuklayan bebek haberleri kaldı elimizde. Gitti benim haber keyfim yani.

Tabii hal böyle olunca “çocuklar gerçek dünyada olan bitenden ne kadar uzak tutulmalı ya da ne kadar haberdar olmalı?” sorusunun cevabını ben de merak ettim.

İnternette şöyle bir araştırınca -her konuda olduğu gibi- bu konuda da farklı farklı uzman görüşleri çıktı karşıma –ki hiç şaşırmadım!

Mesela Michigan Üniversitesinde yapılan bir araştırmada yaşları 8-12 arası değişen 600 çocuk guruplara ayrılarak bazı savaş, çatışma, kaza, doğal afet sahneleri seyrettirilmiş.  Bir gurup çocuğa izlediklerinin Hollywood filmlerinden sahneler olduğu söylenirken diğer guruba da bunların haberlerden gerçek görüntüler olduğu açıklanmış. İzlediklerinin gerçek olduğunu öğrenen çocuklarda diğer guruba kıyasla gözle görülür korku, duygusal tepkiler ve endişe gözlemlenmiş. Çocuklara endişelerinin nedeni sorulduğunda pek çoğu izlediklerinin kendilerinin ya da ailelerinden birinin başına gelmesinden endişe ettiklerini açıklamış. Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar haber programlarındaki şiddetin ve gerçekliğin çocuklarda anksiyete, davranış problemleri ya da uyku bozukluklarına yol açabileceği konusunda uyarıyor.  

Gelelim aksi görüşte olan diğer uzmanlara. Onlar TV haberlerinin çocuklar için olumlu bir eğitim deneyimi olduğu görüşündeler. Elbette rahatsız edici görüntüler ya da şiddet içeren hikâyelerin yol açabileceği sorunlara katılıyorlar ve bu görüntüleri izlettirmememiz konusunda hemfikirler ve en çok da bu sebeple çocukların haberleri ebeveynleri ile seyretmelerini öneriyorlar. Haberler üzerine çocuklarla konuşarak, sorular sorarak ve akıllarındaki soru işaretlerine açıklıklar getirerek bunun bir eğitime dönüştürülebileceğine inanıyorlar. Çocuklarımız ile güncel olaylar üzerine konuşup,“bu konu hakkında sen ne düşünüyorsun”, “Sence bu olay neden olmuş olabilir?” gibi sorular sormamızın çocuğumuzun kendini ifade edebilme, olayları yorumlama becerilerine katkısı olacağı görüşündeler. Bazen bu konuşmaların çocuğumuzun korkularına ya da endişelerine ulaşmamıza yardımcı olabileceğini de savunan uzmanlar “çocuğunuzla bu konuları konuşurken dürüst olun ama kendilerini güvende hissetmelerini sağlayın” diyorlar. Örneğin Amerika’daki bir kasırganın Türkiye’yi de etkileyeceğini düşünen çocuğumuz endişelenebilir ve belki sırf bu yüzden huzursuz bir gece geçirebilir bu nedenle çocuğumuza dünyada bu tür doğal afetlerin yaşandığını ama yaşadığımız yerin bu açıdan güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

Toparlamak gerekirse, film ya da eğlence programlarının aksine, haber tamamen gerçek ve çocuklar en çok bu fikir ile başa çıkmakta zorlanıyorlar. Burada karar ve sonuçları ile baş etmek yine anne babanın tercihi. Çocuğumuz ile haber izlememeyi tercih edebiliriz ama bu çocuğumuzu güncel olaylardan uzak tutmalıyız anlamına gelmiyor. Gazetelerden çocuğumuzun yaşına uygun haberleri seçip onunla konuşarak, konu hakkında tartışarak toplumsal olaylar ile bağ kurmasına yardımcı olabilir, bunu eğitici bir oyuna dönüştürebiliriz. Gerçek dünyada yaşıyoruz ve çocukları yıllarca dünyanın gerçeklerinden uzak tutup sonra da bir anda içine atmak en az yanlış yaşta, yanlış haberlere maruz bırakmak kadar sarsıcı olabilir. Benim için orta kararlar her zaman iyidir.

Kaynak:
Radikal
Anahtar Kelimeler:
çocuklar haber izlemeli mi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim