Öğretmen Diyarı

ÇOCUKLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR?

Biz çocuklarımızın annesi, babası veya öğretmeni olabiliriz ama onların sahibi değiliz, onlar da bizim malımız veya kölemiz değiller.
Kültürümüzü ve değerlerimizi onlara kazandırmaya çalışırız ancak çocuklarımızın aynı bizim gibi düşünmesini, bizim gibi davranmasını onlardan bekleyemeyiz.
Nasıl bizim onlara karşı sorumluluklarımız varsa onların da bize karşı sorumlulukları vardır ve bunları yerine getirmelerini arzu ederiz ama onlardan kendilerini inkar ederek bizi memnun etmelerini isteme hakkımız yoktur.
Biz onların iyi bir hayat yaşaması için hayaller kurabilir ve imkanlar hazırlayabiliriz ama kendi hayal ve isteklerimizi onlara dayatma ve bizim tasarladığımız hayat için onları yarış atına çevirmeye hakkımız yoktur.
Lise ve üniversite tercih dönemindeyiz. Tercih yapacak çocuğumuza düşüncelerimizi söylemeliyiz, neyi tercih ettiğinde gelecekte nelerin olabileceğini açıklayarak ona rehberlik etmeliyiz hatta biraz da yönlendirebiliriz ama bizim tercihlerimizi seçmesini ondan istemeye hakkımız yoktur.
Çocuklar birer bireydir, önüne seçenekler koymak ve o seçenekleri arasından kendi tercihini yapmasına fırsat vermek ona bir insan olarak saygının gereğidir.
Şimdi bazı arkadaş, takipçi ve okuyucularım, “Siz çocuklarınıza böyle mi davrandınız ki bize bunları tavsiye ediyorsunuz?” diyebilirler. Evet, tüm samimiyetimle söylüyorum; böyle davrandım.
Saygılarımla.
Muhammet YILMAZ
Öğretmen/Eğitimci-Yazar

Muhammet Yılmaz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim