Öğretmen Diyarı

Çocuk Yetiştirirken En Sık Yapılan Hatalar

Günümüzde hemen her anne baba; iyi davranış özellikleri gösteren, mutlu çocuklar yetiştirmek istiyor. Ancak istemeden de olsa çocuk yetiştirmede yapılan bazı hatalar, çocukların psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler oluşmasına neden olabiliyor. Anne babanın çocukla olan ilişkilerde genel tutumunun olumlu ve sorunlar karşısında da sabırlı olunması gerektiğini ifade eden Emsey Hospital’dan Psikiyatri Uzmanı Op. Dr. Orhan Karaca konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor. 

Çocuk yetiştirirken en sık yapılan hatalar

Anne ile babanın aynı üsluba sahip olmaması: Anne babanın birbiriyle örtüşmeyen tavırlar sergilemesi, çocuğun doğru olanı anlamasını güçleştirir. Çocuk bu nedenle kafa karışıklığı yaşayabilir, kendisinden neyin beklendiğini bilemeyerek bazı sorunlar yaşayabilir. 

Davranışlarına zamanında tepki verilmemesi: Çocuğun olumsuz tavırları karşısında, ailenin olay tazeyken zamanında tepki vermemesi doğru değildir. Çocuğun yanlışını anlaması için doğru zamanda iletişim kurmak çok önemlidir. 

Aşırı kontrolcü ve katı şekilde davranma: Çocukla olan iletişimde ebeveynlerin katı davranışlar sergilemesi ve aşırı kontrolcü olması, çocuğun öz güvenini olumsuz etkiler. Çocuk bu nedenle ailesiyle iletişime geçmede çekingen davranabilir.

Anne babanın istikrarsız olması: Anne babanın genel tavırlarında istikrarsız olmaları, çocuğun yaptığı hataları tekrarlamasına neden olabilir. Anne babasının davranışlarında istikrarsızlık hisseden çocuk, kendisi de ileriki yaşlarda böyle bir sorun yaşayabilir. 

Sözel iletişim yerine ceza yolunu seçme: Çocuğun doğru bulunmayan davranışları karşısında direkt ceza vermek doğru değildir. Önce çocukla sözel iletişim kurmak, neden böyle davrandığını anlamaya çalışmak gerekir. Bu durum, çocuğun yaptığı yanlışta ısrar etmesi riskini azaltır. 

Beklentilerin aşırı olması: Çocuktan kendi becerileri, kapasitesi ve karakteri göz önüne alınmadan aşırı beklentiler içine girilmesi, onun öz güvenine zarar verir. Kendini yetersiz ve baskı altında hisseden çocuğun psikolojisi bu durumdan olumsuz etkilenir.

Adil ve tutarlı disiplinin çocuk yetiştirmede önemi

Çocuğun aile içinde belli bir disiplini kazanması, onun toplum içinde daha mutlu ve öz güvenli birey olmasını sağlayacağından çok önemlidir. Çocuğuna adalet duygusunun aşılanması için, öncelikle ebeveynlerin ev içerisinde çocuğa adil davranmaları şarttır. 

Çocuklara tutarlı davranmak da en az adil olunması kadar önem taşır. Tutarlı davranışlar sergilenmesi, çocuğun aileyle doğru iletişim kurmasını ve aile bireylerinin sözüne güvenmesini sağlar. 

Sevginin ifade edilmesi, çocuğun psikolojisini güçlendirir

Çocuklar aile içindeki iletişimde olumlu ve olumsuz her şeyi hissederler. Dolayısıyla, olumlu tavırlar içinde olmak ve sevginin sıkça ifade edilmesi çocuğun başarılı ve öz güvenli bir birey olarak yetişmesine olanak verir. Çocuklara sık sık değerli oldukları, sevildikleri ifade edilmelidir. 

Çocukla yeterince zaman geçirmek, sarılmak ve konuşmak şeklinde sevginin ifade edilmesi, onun olumlu davranışlar geliştirmesini sağlar; aileye duyduğu saygı ve güveni artırır. Ailesinden şefkat gören çocuklar, hatalı bir davranışa yönelme eğilimindeyken ailenin tavrı dolayısıyla durumdan cayabilir, ailesini üzmek istememe tutumu sergileyebilir. 

Anne baba sınırları belirlemeli

Çocuklar kendilerine verilen özgürlüklere minnet duyma eğilimi göstermek yerine, genelde daha fazlasını isteme eğiliminde olurlar. Bu da, anne baba ve çocuk arasında iletişim sorunlarına neden olabilir. Dolayısıyla anne babanın sınırları belirlemesi ve o sınırların aşılmasına engel olması gerekir. Oluşturulacak bu sınırlar, çocuğun ailede olduğu kadar toplum içinde de çevresiyle olan iletişimde ölçülü ve mutlu bir birey olmasına yardımcı olacaktır. Sınırları belirleyen ve sınırlarından taviz vermeyen aileler, çocuklarının güçlü ve öz güvenli bir kişiliğe sahip olmalarını sağlar.

 

kaynak: zamanecocuk.com 

 Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim